Prachatice, Neumanneum - Galerie sv. Jana Nepomuka Neumanna zpět

Klášterní Církevní

Informace

Galerie se nachází v prvním patře budovy kláštera. Jejím posláním je přiblížit osobnost sv. Jana Nepomuka Neumanna všem návštěvníkům a poutníkům do jeho rodného domu. Právě skutečnost jeho rodinných kořenů a vztahů chce být v této galerii vyzdvižena. Jelikož je v prachatickém muzeu již jedna expozice věnovaná světcově osobnosti, měla by naše galerie jednak na tuto expozici odkazovat a jednak přinést ještě jinak obohacující pohled. Právě proto se vydala v květnu roku 2017 výprava přímo do Říma – do kláštera redemptoristů, kde sv. Jan Nepomuk Neumann, již jako biskup, pobýval v roce 1854. Archivář PhDr. Marek Vařeka, prachatický vikář Josef Sláčík, netolický farář Pavel Liška (autor životopisu Jana N. Neumanna, který vyšel knižně) a s. Jana Pavla Hořáková zde pracovali na vyhledávání pramenů a dobových dokumentů týkajících se osobnosti sv. Jana, zvláště pak obou jeho procesů – beatifikačního i kanonizačního. Dalším významným zdrojem dokumentů prezentovaných vgalerii je archiv redemptoristů ve Philadelphii v USA, Státní archiv Třeboň a archiv sester boromejek v Praze.

V současné době je v prostorách galerie rovněž stálá výstava obrazů s tématem Jana Nepomuka Neumanna, které byly vytvořeny na workshopu SALVE roku 2011 umělci různých národností, tedy k příležitosti dvoustého výročí Janova narození.

Galerie je rovněž prostorem setkávání – místem pro besedy, přednášky, diskuze, posezení, moderované kulturní programy, koncerty. Kultura setkání, rodinné pohody, atmosféry přijetí a obdarování zde bude pěstována jako protiváha spěchu a individualismu dnešní doby.

Otevírací doba

Květen - září
po, út, st, pá: 9:30 - 12:30, 13:30 - 15:30
čt: 12:00 - 17:00
so, ne: zavřeno

Říjen - duben
út, st, čt: 9:30 - 12:30, 13:30 - 15:30

Mimo otevírací domu je možné návštěvu domluvit na tel. +420 723 842 422

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Čechy

Do Jižních Čech se sjíždějí milovníci historických památek, aby zde obdivovali hrady, zámky, historické centrum Českého Krumlova zapsané na seznam UNESCO, perlu renesance Slavonice, či Táborsko se stopami husitských dějin. Region je neobyčejně bohatý na technické zajímavosti, jako je například jindřichohradecká úzkokolejka, třeboňská soustava rybníků, Buškův hamr, grafitový důl u Českého Krumlova a mnoho dalších. Pestrou nabídku regionu doplňují i přístupné jeskyně, vodní nádrže, přehrady a vodáky vyhledávané vodní toky. Nelze opomenout ani malebné jihočeské vesničky a půvabnou krajinu České Kanady. 

Jižní Čechy

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.