Choceň-Hemže, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Vznik poutní tradice Hemže je spjat s milostnou soškou Panny Marie s Ježíškem, darem hraběte Kurze, který ji přinesl roku 1662 z tehdejších Uher.

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Barokní kostel byl postaven roku 1683. Je obklopen hřbitovní zdí prostoupenou třemi kaplemi a volně stojící hranolovou zvonicí.
Hlavní oltář z konce 17. století zdobí milostná soška Madony a obraz Nanebevzetí. Po stranách oltáře stojí sochy sv. Jana Křtitele a Františka, na nástavci archanděla Michaela.
Obrazy bočních oltářů sv. Anny a Barbory maloval J. Umlauf roku 1880. Proti kazatelně stojí socha Ecce homo z 18. století.
Trojdílné varhany pochází z 1. poloviny 18. století.

Socha Panny Marie na návsi na sloupu pochází z roku 1798. O 80 let dříve byly u silnice z Chocně vystavěny mariánské kaple. Je jich sedm a v 3. čtvrtině 19. století byly opatřeny obrazy se scénami ze života Panny Marie.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Poutě a pobožnosti
Hlavní pouť: neděle po 15. 8. - Nanebevzetí Panny Marie