Lhoty u Potštejna - Malá Lhota, kostel Panny Marie Bolestné, Homole

Samota Homole s poutním kostelem se nachází na návrší v severním výběžku Svitavské pahorkatině zasahujícím do nižší Orlické tabule.

Popis poutního místa
Zakladatelkou poutního kostela na Homoli se r.1692 stala hraběnka Terezie Elenora z Ugarte. Roku 1696 nechala před průčelím kostela postavit široké přímé schodiště skládající se ze 153 stupňů a 16 odpočívadel, podle počtu Zdrávasů a Otčenášů růžence.

Kostel potkaly v průběhu času dvě pohromy. Roku 1740 se při velké vichřici zřítila věž a r.1864 kostel zcela vyhořel.Kolem kostela byl založen hřbitov s Kostnicí r.1778.Výstavbu areálu ukončilo r.1805 zařízení zvonice.

Cestou po schodišti můžeme obdivovat dvojce soch svatých. Sv.Vincenc z Pauly a Antonín z Padovy, Felix z Valois a Linhart, PM Sedmibolestná a PM Staroboleslavská, sv.Jan Nepomucký a Marie Magdalena.Před průčelím jsou dvě kaple (Nanebevzetí P.Marie, sv.Jan Nepomucký)s oltáři(sv.Jan Křtitel, sv.Anny), původně umístěnými v kostele.

Kostel je jednolodní s trojboce uzavřeným presbytářem s přístavnou věží. Průčelí je zakončeno volutovým štítem. Zařízení je rokokové a novodobé. Hlavní oltář pochází z r. 1779. V jeho středu je umístěna barokní Pieta z konce 17. století. Boční oltáře jsou pseudobarokní. Za zmínku stojí i barokní kopie milostného obrazu z Ústí nad Orlicí umístěná v presbytáři. Za kostelem je klečící sousoší sv. Jana Nepomuckého a Václava. Nedaleko je budova bývalé kaplanky z r. 1754.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí