Votice, kostel sv. Františka z Assisi

Kostel sv. Františka z Assisi byl založen v roce 1629 a patřil ke klášteru, který byl založen Sezimou z Vrtby dva roky předtím. Loď je obdélná a má plochý omítnutý strop. Hlavní oltář v barokním slohu pořídila roku 1772 baronka Anna Františka z Talmberka. Je na něm obraz modlícího se sv. Františka, malovaný po způsobu malíře Brandla. V lodi jsou dva novější oltáře po stranách vítězného oblouku. Třetí oltář se sochou sv. Antonína je pak při severní stěně; byl zřízen roku 1663 Janem z Talmberka. Blíže oltáře sv. Antonína je vchod do osmihranné kaple přistavěné roku 1700. Je v ní oltář s obrazem Panny Marie zvaným Pasovský, nebo také Votický.

V křídle přiléhajícím ke kostelu je nově zřízena Galerie sakrálního umění sv. Františka, rekonstrukce zbývajících 3 křídel byla dokončena v roce 2019.