Litoměřice, Věž u katedrály sv. Štěpána zpět

Církevní

Již v 11. století stávala na místě dnešní katedrály sv. Štěpána románská bazilika pravděpodobně se dvěma věžemi. Její gotická přestavba nebyla dokončena, a tak měl tento kostel pouze sanktusovou věžičku. Pravděpodobně za prvního litoměřického biskupa Schleinitze vznikla jakási provizorní zvonice. Biskup Hugo František, hrabě Königsegg-Rottenfels, rozhodl o vybudování důstojné zvonice vedle katedrály. Přikázal vykopat údajně až 11 metrů hluboké základy kvůli stabilitě, ale kvůli tíživé finanční situaci byla věž vystavěna pouze v dřevěné podobě, a to jen do výšky několika metrů.

Tento stav vydržel více než 150 let. Věci se daly do pohybu s příchodem Antonína Ludvíka Frinda, který přišel s návrhem vystavět vedle katedrály opravdu důstojnou věž. Pro tyto účely byla v diecézi vyhlášena velká sbírka mezi věřícími, která hned v prvním roce vynesla asi 40 000 zlatých. Rovněž byl zřízen komitét pro stavbu věže. Se samotnou stavbou se začalo v roce 1881, a to na místě mezi katedrálou a původní barokní dřevěnou zvonicí. V témže roce však biskup Frind zemřel, což znamenalo dočasné přerušení prací na stavbě. V létě 1882 se novým biskupem stal Emanuel Jan Křtitel Schöbel, který vzhledem k nedostatku financí požádal architekta Ferstela o nový levnější projekt. Podle něj se opět začalo stavět až v roce 1883.

Stavba pokračovala pomalu, věž byla zastřešena v roce 1887 a na její vrcholek byl v neděli 1. října 1887 vztyčen kříž, do něhož byl umístěn pamětní záznam.

Věž měří 65 metrů a vede na ní 168 schodů.

10.00 – 17.00 hod
květen a říjen: pouze soboty a neděle
červen až září: každý den

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko