Jiřetín pod Jedlovou, Křížová cesta na Křížovou horu zpět

Církevní

Křížová cesta v Jiřetíně pod Jedlovou je druhou nejstarší křížovou cestou v regionu. Nachází se na Křížové hoře, kde bylo v letech 1759-1764 díky místnímu faráři Gottfriedu Liessnerovi postaveno jedenáct rokokových kapliček s reliéfními výjevy, dřevěná kaple Povýšení sv. Kříže, kaple Božího hrobu a Getsemanská zahrada. Dřevěná kaple podlehla v roce 1779 vichřici, ale hned v roce 1783 se začala stavět nová kaple, tentokrát kamenná. Ta byla dostavěna v roce 1796.

Křížovou cestu nechala v letech 1991-2007 a 2017 opravit obec Jiřetín pod Jedlovu. V roce 2017 se obnova této křížové cesty stala Památkou roku 2017.

Křížovou cestu v Jiřetíně pod Jedlovou si prohlédl i císař Josef II. (1779) a prezident Václav Havel (1999), k vidění byla rovněž ve filmu Máj (2008).

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Více informací o křížových cestách Šluknovska naleznete zde: http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko