Orlová, Kostel Narození Panny Marie zpět

Informace

Orlová je starodávnou osadou, známou již ve 12. stol., kdy patřila opolským knížatům. Jednomu z nich – Měškovi – vděčila za první dřevěný kostelík, jenž stával na místě dnešního presbytáře. K jeho založení se váže tato poetická legenda: kníže byl se svou chotí Ludmilou a družinou na lovu. Při odpočinku náhle spatřili velkého orla, jak krouží nad jedním místem, v zobáku drží hostii (podle jiné verze kořist), aby se pak snesl k nohám kněžny, hostii (kořist) jí položil k nohám a zmizel. Kněžna nadto krátce poté porodila syna – pozdějšího knížete Kazimíra. Knížecí pár na základě tohoto prožitku nechal na tomto místě postavit kapli a založit ves jménem Orlová. Tuto událost připomíná malba (v r. 2013 zrestaurovaná) na levé straně presbytáře nynějšího kostela. Ten zde v této podobě stojí od poč. 20. stol.
Ještě předtím tu ovšem od r. 1466 stával kostel starší. Postavili jej a také následně spravovali otcové bendediktini, které sem už ve 13. stol. pozval kníže Kazimír. V r. 1561 však jejich zdejší opatství zaniklo a kostel byl předán do rukou protestantů, později se vrátil do katolických rukou. V polovině 18. stol. byl na místě zchátralých budov kláštera postaven nový, pozdně barokní zámek, ten již také neexistuje.
V letech 1903–1906 probíhala přestavba kostela a v jejím rámci byla stržena celá hlavní loď včetně průčelní věže. Prakticky netknutý zůstal jen původní středověký presbytář z r. 1466. V r. 1906 tak mohla spatřit světlo světa monumentální novogotická svatyně Narození Panny Marie.
Tento trojlodní chrám tvoří výraznou dominantu celého okolí, a to nejen pro své výrazné průčelní dvojvěží. Patří k němu i ohradní zdi a přilehlý areál zámeckého parku. Zajímavostí je rovněž schodiště ve tvaru písmene „Y“, nedávno opravené, podél něhož stojí čtyři sochy světců a uprostřed podesty kříž s korpusem Krista. V dolní části proti sobě jsou sv. Benedikt a sv. Josef, v horní pak sv. Hedvika a sv. Jan Nepomucký. Všechny vznikaly mezi léty 1863–1871 a tvoří nedílnou součást kostela, zapsaného v seznamu kulturních památek.
Každá ze dvou věží v sobě ukrývá po dvou zvonech, přičemž ve věži pravé vyzvánějí zvony z let 1434, resp. 1435. V interiéru stojí za zhlédnutí nově zrestaurovaný hlavní oltář, barevná vitrážová okna, krásně znějící varhany s 2 700 píšťalami, ozdobná klenba a v neposlední řadě i malby na stěnách, zvláště ta v presbytáři, zobrazující pověst o založení kostela.
V minulosti hrozila tomuto chrámu několikrát demolice, na jeho stavu se výrazně podepsala těžba černého uhlí. Kostel zachránil P. ThDr. Antonín Huvar, Fam. OT, papežský prelát, spolu s farníky. V díle svého předchůdce zdárně pokračovali další duchovní správci Orlové.

Otevírací doba

Otvírací doba v rámci projektu Otevřené chrámy.
Přítomnost průvodce po celou otvírací dobu.
(od 1.5. do 31.10.)

Sobota: 13:00-19:00
Neděle: 13:00-19:00

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.