Litomyšl, Kostel Nalezení sv. Kříže zpět

Kostel známý pod názvem "piaristický chrám"je zrekonstruovaný, vč. zpřístupněné vyhlídky na město z nadprůčelí. Historické vybavení interiéru je náročně zrestaurované a celý prostor je k tomu mimořádně citlivě a velkoryse doplněn soudobými prvky (visutá lávka, světelný obětní stůl, zrcadlový hranol), aby mohl sloužit sakrálním i kulturním účelům. Nadto jsou ochozy doplněny expozicemi - jedna ukazuje sakrální předměty ze sbírek královéhradeckého biskupství, ovšem velmi neotřele začleněny v panelech z dřevěných desek. Druhá expozice interaktivně ukazuje liturgické a církevní předměty a činnosti.

Informace o otevírací době zde.

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí