Kutná Hora, Hřbitovní kostel Všech Svatých s kostnicí, Kutná Hora - Sedlec zpět

Kostnice je podzemní kaplí Hřbitovního kostela Všech Svatých, který byl původně součástí cisterciáckého opatství v Sedlci, založeného v roce 1142 panem Miroslavem z Markvartic. Po morové ráně roku 1318 zde bylo pochováno na 30 tisíc zesnulých, dalších 30 tisíc mrtvých pojal hřbitov během husitských válek. Na začátku 18. století byl kostelík upraven v souvislosti s celkovou obnovou kláštera podle koncepce opata Snopka a architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla (*1677, +1723). „Co jsme my, budete i vy, co jste vy, byli jsme i my,“ jakoby k nám promlouvali zesnulí v proslulé kostnici v kostele Všech Svatých z konce 14. stol. Večerní prohlídka svícemi osvětleného karneru, v němž je uloženo na 60.000 lidských ostatků, je silným a velmi nevšedním zážitkem pro každého smrtelníka. Memento mori. Poslední místo odpočinku zde našli lidé nejen z dob hladomoru a husitských válek, ale i středověké Střední Evropy, díky zdejší proslulé posvěcené půdě. Dekorativní ověšení ostatků v duchu barokní estetiky a zbožnosti je nápadem samotného Santiniho. Lustr, kalichy, monstrance visí spolu s erbem rodu Schwarzenbergů v kostnici dodnes díky šikovným rukám řezbáře Rinta. Sedlecká kostnice je dílem, které nemá obdoby v celosvětovém měřítku.

Informace o otevírací době zde.

Turistický region Střední Čechy

V regionu, který se vine širokým pásem okolo Prahy, najdeme nejznámější a nejpohádkovější české hrady, kterými jsou Karlštejn a Křivoklát. Ani další hrady a zámky nezůstávají co do popularity pozadu. Mezi oblíbené atraktivity patří také labyrintárium zámku Loučeň, kutnohorský chrám svaté Barbory zapsaný do seznamu UNESCO a další. Region je bohatý na zajímavé technické památky - k prohlídkám zvou stříbrné a zlaté doly, hornické skanzeny, vápenckové lomy, z nichž nejznámější je Velká Amerika. Mezi přírodními zajímavostmi vynikají jeskynní systémy Českého krasu, Průhonický park, skalnaté hřebeny Brd, romantické údolí řeky Sázavy a kraj Blanických rytířů, kterému vévodí legendární hora Blaník.

Střední Čechy-západ, Střední Čechy-jih, Střední Čechy-severovýchod-Polabí