Prachatice, Neumanneum - rodný dům sv. Jana Nepomuka Neumanna s kaplí klášterní turistika

Informace

Historie domu je spjata s boromejkami již od počátku prostřednictvím Johanky Neumannové, rodné sestry Jana Nepomuka Neumanna. Johanka Neumannová se narodila 19. 5. 1813 v Prachaticích. Byla jen o dva roky mladší než její bratr Jan. Při jeho odchodu na misie do Ameriky v roce 1836 mu slíbila, že půjde do kláštera a bude se za něj modlit.

Na přelomu let 1854-1855 přijel její bratr Jan z Ameriky do Čech, tehdy už jako biskup. Zanedlouho po této evropské cestě Jan začátkem roku 1860 ve Philadelphii náhle umírá. V témže roce se těžce roznemohl v Prachaticích i jejich otec. Ještě před smrtí daroval svůj dům Kongregaci boromejek. Johanka – sestra Karolina – tak dostala podivuhodným způsobem rodný dům zpět. Jako odkaz jej hlubším způsobem rozvinou až pozdější generace sester boromejek – a sice jako odkaz jejího bratra Jana Nepomuka Neumanna, jehož pověst svatosti se již pozvolna začala šířit v zámoří i v Českých zemích.

V roce 1860 tedy Johanka založila komunitu ve svém rodném domě, kde pak působila až do své smrti, téměř 30 let. Zřídila zde nejprve dobročinný ústav, pracovnu pro dívky, později dívčí školu a po doporučení pana starosty opatrovnu pro děti. Zakrátko Kongregace zakoupila několik dalších sousedních domů i školu.

V roce 1977 byl Jan Neumann svatořečen. Tento rok nikdo nesměl jeho rodný dům navštívit. Smutné je, že to státní aparát to neumožnil dokonce ani americkému biskupovi Mořkovskému, který do rodného města sv. Jana Nepomuka Neumanna přijel z velké dálky.

Po pohnuté historii v době totality byl v roce 1992 dům opět navrácen Kongregaci, byla v něm znovu posvěcena kaple sv. Jana Nepomuka Neumanna a komunita sester začala působit.
Protože samotný rodný dům světce zůstal ve velmi špatném technickém stavu, rozhodly jsme se pro generální rekonstrukci tohoto objektu. Naším záměrem bylo navrácení vnějšího vzhledu památky do stavu blížícího se původnímu, před přestavbami prováděnými v minulém století. Protože do tohoto domu, zvláště do kaple, která je vybudována v místnosti, kde se sv. Jan narodil, jezdí mnoho poutníků nejen z Čech, ale i ze zahraničí, umístili jsme zde galerii sv. Jana Nepomuka Neumanna a ctihodné služebnice Boží Matky Vojtěchy Hasmandové.

Věříme, že se díky sv. Janu Nepomuku Neumannovi bude dílu milosrdenství v jeho rodném domě dařit i v dnešní době. A prosíme jej o přímluvu, abychom mohly žít z Božího milosrdenství a prokazovat ho i v budoucnu.

Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

1000 m

Autobusová zastávka

700 m

Restaurace

150 m

Obchod

300 m

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Čechy

Do Jižních Čech se sjíždějí milovníci historických památek, aby zde obdivovali hrady, zámky, historické centrum Českého Krumlova zapsané na seznam UNESCO, perlu renesance Slavonice, či Táborsko se stopami husitských dějin. Region je neobyčejně bohatý na technické zajímavosti, jako je například jindřichohradecká úzkokolejka, třeboňská soustava rybníků, Buškův hamr, grafitový důl u Českého Krumlova a mnoho dalších. Pestrou nabídku regionu doplňují i přístupné jeskyně, vodní nádrže, přehrady a vodáky vyhledávané vodní toky. Nelze opomenout ani malebné jihočeské vesničky a půvabnou krajinu České Kanady. 

Jižní Čechy

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.