Vysoké Mýto - Knířov, kostel Zvěstování Páně

BohoslužbyPravidelné bohoslužby (aktualizováno 26. 4. 2017) (iBohosluzby.cz ):

Ne
13:30
, celý rok, každý týden

Informace

Srdečně Vás zveme na návštěvu - přijďte s námi prožít neopakovatelnou atmosféru zdejšího poutního místa.Osada Knířov se nachází v širokém údolí říčky Loučná ve Svitavské pahorkatině.Popis poutního místa

Dějiny Knířova sahají až do 12. století, ale až ve 14. stol. byl založen farní kostel. Po husitských válkách byl kostel opraven jako poutní. Roku 1670 byla ke kostelu přistavěna zvonice, r. 1727 boční oratoře a sakristie. Roku 1730 se kostel stal útočištěm v době moru, který se Vysokému Mýtu vyhnul, to bylo připočítáno P. Marii knířovské, jejíž obraz vysel nad oltářem. Roku 1837 byla zvýšena loď kostela a vztyčena věž. Konečně r. 1864 byla obnovena fara.Kostel Zvěstování Panny Marie v Knířově stojí na jižní straně návsi, obklopen hřbitovem. Mohutnou západní věží se vstupuje do jednolodní stavby s mnoha oratořemi po stranách, zakončené presbytářem. Chloubou kostela je barokní oltář z poloviny 18. století ze zrušeného sedlckého kláštera. Jeho součástí je empírový svatostánek a milostný obraz PM Knířovské ze 17. století. Z dvou bočních oltářů se dochoval oltář sv. Anny, druhý je darován z vysokého Mýta - oltář Nejsv. Srdce Ježíšova.Zajímavostí je volitní obraz mýtských měšťanů s pozadím jejich věřícího města .Cestu ke kostelu lemují pozůstatky původní sochařské výzdoby z 18. stol. Jsou to sochy sv. Josefa, vavřince, Serváce a PM knířovské.Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.


Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

3,5 km (V.Mýto-město)

Autobusová zastávka

400 m

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.