Velký Šenov, Křížová cesta na Křížovém vrchu zpět

Křížovou cestu ve Velkém Šenově se nachází na Křížovém vrchu (původně Endlersberg) nedaleko kostela sv. Bartoloměje. O její vznik se zasloužil Ambrož Hille z Velkého Šenova, bratr litoměřického biskupa Augustina Bartoloměje Hilleho, který křížovou cestu dne 8. září 1856 vysvětil. 13 klasicistních sloupků zastavení s prvky rokoka bylo postaveno roku 1856. O šest let později přibyla kaple Božího hrobu se sochou ležícího a areál později doplnila ještě kaple Kalvárie. Farář P. Václav Horniak, farníci Římskokatolické farnosti Velký Šenov a za přispění města Velký Šenov nechali v letech 1997-2000 křížovou cestu opravit. Zvláštností této křížové cesty je, že XII. zastavení (Ukřižování) zde bylo ztvárněno hned třikrát - jako samostatné zastavení, v podobě velkého kříže s ukřižovaným Kristem a jako kaple Kalvárie.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.