Vilémov u Šluknova, Křížová cesta zpět

Církevní

Jedna z nejstarších křížových cest Šluknovska se nachází ve Vilémově v blízkosti poutního kostela Nanebevzetí Panny Marie a kapličky s léčivou vodou. Na místě poutní kaple byla až do roku 1740 poustevna. V letech 1765-1766 bylo okolo starého hřbitova postaveno 13 zastavení a Boží hrob. Barokní křížová cesta byla založena hrabětem Leopoldem ze Salm-Reifferscheidtu. Jednotlivá zastavení respektovala zdejší terén, proto byla postavena v nepravidelných rozestupech. Za každý sloupek zatavení byla vysazena lípa. Příchozí si jistě také všimnou ojedinělých drnových stupňů ve stráni u poutního kostela, na nichž při kázání sedávali účastníci církevních slavností.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko