Anenská Studánka, kaple sv. Anny

Malá podhorská vesnice byla založena asi před 750 lety. Leží na úpatí Orlických hor, 10 km jižně od Lanškrouna. Dominantou obce je kostel svatého Vavřince a bývalý klášter, který nyní slouží jako ústav sociální péče pro mentálně postižené v péči řádových sester.

Popis poutního místa
Anenská Studánka je připomínána již roku 1292, kdy patřila zbraslavskému klášteru.

Kostel sv. Vavřince je novodobou stavbou (z roku 1907), na jejím místě stával původní kostel z roku 1607. Pozdně gotická socha Panny Marie s Ježíškem ze začátku 16. století, původně součást chrámového mobiliáře, se dnes nachází ve vysokomýtském muzeu.

Na východ pod obcí směrem k železniční zastávce byly roku 1678 zřízeny u pramene lázně, dnes sloužící jako léčebný ústav. Lázeňský dům byl postaven Lichtenštejny roku 1735.

Uprostřed areálu stojí od poloviny 19. století kaple Panny Marie Pomocnice. Její oltářní obraz v bohatém rokokovém rámu maloval J. Umlauf. V kapli se rovněž nachází dřevěný reliéf Panny Marie Pomocnice, původně umístěný v kapličce nad pramenem.
Roku 1738 byl tento reliéf v kapličce nahrazen kamenným sousoším z dílny M. B. Brauna. Představuje Pannu Marii s Ježíškem, anděly, sv. Jana Nepomuckého a Vavřince.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Železniční stanice

600 m