Rajhrad, pouť ke Staré Matce Boží Rajhradské v mariánské kapli klášterního kostela klášterní turistika

Opatský chrám sv. Petra a Pavla stojí na místě původního románského chrámu. Barokní jednolodní stavba má dvě věže a je stavebně spojena s okolními klášterními budovami. Průčelí kostela upoutá mozaikovým obrazem Panny Marie a pozlaceným benediktinským křížem. Interiér chrámu s hlavním mramorovým oltářem a osmi bočními oltáři je bohatě ozdoben freskami, sochami, obrazy a řezbářskými pracemi. Uctívaná socha Panny Marie Rajhradské, která v minulosti stávala na hlavním oltáři, byla po vpádu pruských vojáků silně poškozena. Renovovaná socha byla umístěna do zvláštní kaple vpravo od vchodu do kostela. Rajhrad patří mezi mariánská poutní místa a je nazýván vzácnou perlou Moravy.

Železniční stanice

1,3 km