Chorušice, kostel Nanebevzetí Panny Marie, hřbitov

kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je nejvýznamněj ší památkou a zárověň jednou z hlavních dominant obce Chorušice. Barokní stavba z let 1714-1716 nahradila původní zchátralou svatyni. Na orientované obdélné jednolodí navazuje trojboce uzavřené kněžiště, k němuž přiléhají obdélné prostory sakristie a boční kaple. V hlavní věži se nachází jedna z pozoruhodností kostela - zvony ulité v letech 1416 a 1560. Mladší raně barokní zvon byl roztaven v období první světové války.

Do novostavby byla přenesena část staršího chrámového mobiliáře a kostel byl dovybavován ještě ve druhé polovině osmnáctého století.

Tvůrcem ideové koncepce chrámového interiéru byl pravděpodobně chorušický děkan Kašpar Studnička, chrámové kněžiště je zasvěceno oslavě Matky Boží, středobodem prostoru kněžiště je umístěný milostný obraz Bolestné Panny Marie.

Velmi výrazné opravy a změny mobiliáře pak probíhaly za dlouholetého působení děkana Jana Adama Baümla (+1789), významná oprava oltáře provedena v roce 1933 provedená na náklady děkana Pavla Mudrocha.

Použité informace ze zdroje: kniha Chorušice, Choroušky, Zahájí - Dušan Foltýn