Dolní Dobrouč, Poutní kaple Panny Marie, Matky ustavičné pomoci

Obec Dolní Dobrouč leží v jednom z bočních údolí při Tiché Orlici na rozhraní Svitavské a Podorlické pahorkatiny. V místech plánovaného plavebního kanálu spojující řeku Moravu s Labem.

Popis poutního místa
Dolní Dobrouč je v pramenech zmiňována již k r.1292 jako majetek zbraslavského kláštera.

Pozůstatkem gotického kostela z 15. století je dnešní hřbitovní kaple sv. Josefa, loď byla zbořena r.1834. Již dříve v letech 1828 - 1829 byl nedaleko něho vystavěn empírový kostel sv. Mikuláše. Cílem poutníků se však stala stavba stojící asi 1km západně od obce na svahu zalesněného vrcholu Strážný. Tzv. Horákova kaple byla postavena jako výraz díků za uzdravení r. 1866 a zasvěcena P. Marii, Matce ustavičné pomoci. Oltářní obraz Panny Marie s Ježíškem maloval J. Umlauf (obraz byl r. 1991 odcizen a nahrazen volnou kopií). J. Umlauf rovněž zhotovil oltářní obraz smrti sv. Josefa a obrazy ke křížové cestě ve farním kostele. Vedle Horákovy kaple, nedávno opravené, slouží příchozím studánka s dobrou pramenitou vodou. Před zbudováním dnešní svatyně stál kamenný sloupek se sochou Panny Marie ve výklenku.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Poutě a pobožnosti
Hlavní pouť: 1. neděle v září