Předklášteří, kostel Nanebevzetí Panny Marie - pouť ke sv. Anežce České klášterní turistika

Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie je součástí ženského cisterciáckého kláštera Porta coeli. Tento raně gotický komplex je unikátní památkou tišnovského regionu. Románsko-gotický kostel bazilikálního typu je postaven na půdorysu latinského kříže jako trojlodní stavba s příčnou lodí a trojdílnou apsidou. Od jihu je vnitřní prostor osvětlen velkým kruhovým oknem s dalšími kruhovými motivy. K nejobdivovanějším částem kostela patří úchvatný portál s pěti ústupky s vloženými sloupy, který je zdoben sochami apoštolů a bohatými zvířecími a rostlinnými motivy. Portál spolu s klášterním kostelem patří ke klenotům středověkého stavitelství u nás. Poutní místo je spjaté se sv. Anežkou Českou, jejíž matka královna Konstancie byla zakladatelkou kláštera. Poutní tradice v kostele Nanebevzetí Panny Marie byla založena v roce 1989 u příležitosti svatořečení Anežky České.

Železniční stanice

1,7 km (Tišnov)