Zákupy, kostel sv. Fabiána a Šebestiána

Původní gotický kostel byl v letech 1550-1562 přestavěn majiteli panství Berky z Dubé. Jejich náhrobníky jsou k vidění v presbytáři kostela. Na začátku 18. stol. zásluhou Anny Marie Františky, velkovévodkyně Toskánské získal kostel barokní podobu. Dne dne 19. ledna 1727 mu věnovala vzácnou relikvii sv. Felixe, římského prvomučedníka. Je umístěn v relikviáři v menze oltáře Neposkvrněného Početí Panny Marie a byl zrestaurován v r. 2022. Nynější novogotickou podobu (1863-1865) má kostel díky císaři Ferdinandu I. Dobrotivému Habsburskému, který měl v Zákupech letní sídlo. V dalším období se prováděly jen udržovací práce, za totality už žádné. Kostel byl v havarijním stavu a reálně mu hrozila zkáza. Zařazením do programu Ministerstva kultury Záchrana architektonického dědictví od r. 2016 se situace změnila a kostel se začal opravovat. Doba uvedení kostela do původního stavu je odhadována na 100 let.

Kostel si lze s průvodcem prohlédnout od května do konce září vždy v sobotu a neděli od 14,00 hod. do 16,00. Předem lze domluvit i v pracovní dny a hodinu. Srdečně zveme.