Svojkov, Modlivý důl zpět

Církevní

Informace

Poutní místo se skalní kaplí. Dříve bylo údolí pojmenováno Smolný důl (Pechgraben), neboť zde uhlíři měli své milíře a smolné pece. O tomto místě se povídalo mnoho různých ponurých pověstí, proto sem byl roku 1704 zavěšen místním čeledínem obrázek Panny Marie. O mnoho let později v roce 1760 ho nahradil nový vysvěcený obrázek. Tehdy důl začali navštěvovat poutníci a šířily se zvěsti o zázracích. Hraběnka Cervelliová nechala na tomto místě v roce 1772 postavit dřevěnou kapličku, do níž byl obrázek zavěšen. Koncem 18. století nechala hraběnka Alžběta Kinská tuto původní kapličku nahradit kaplí vytesanou ve skále.

Velká procesí do dolu obnovila roku 1832 morová epidemie, koncem 19. století byla kaple zasvěcena Panně Marii Lourdské a roku 1903 na pokyn hraběnky Kinské upravena jako lourdská jeskyně.

Při cestě ze Svojkova byla ke kapli vytvořena křížová cesta. 2. světová válka však znamenala zničení větší části poutního místa, do dnešní doby se tak dochovala pouze skalní kaple a výklenek oratoře. V roce 2001 byla na oltář kaple umístěna nová socha Panny Marie (původní byla odcizena). V roce 2016 byla dokončena obnova křížové cesty, dřevěného kříže, schodů k oratoři, skalní kaple a také studánky.

Tradice poutí pokračuje, od roku 1996 je zde každý rok 1. května mší svatou zahájen mariánský měsíc.

Otevírací doba

Veřejně přístupné.

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Českolipsko a Jizerské hory

Turistiský region je vyhlášeným místem pro své zimní lyžařské areály, síť tratí pro běžkaře, z nichž je nejvyhledávanější slavná Jizerská magistrála .Nejoblíbenějším místem milovníky letních aktivit je Máchovo jezero, které nabízí ideální podmínky ke koupání a vodním sportům. Centrem oblasti je město Liberec, které láká návštěvníky především unikátním zábavním centrem Babylon. Zde je připraven science centre iQpark s unikátními interaktivními exponáty, zrcadlové bludiště a stylový aquapark. Dominatnou Liberecka je z dálky viditelný moderní televizní vysílač s restaurací a hotelem - Ještěd, který poskytuje nezapomenutelný výhled do všech světových stran.

Českolipsko, Jizerské hory

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.