Bartošovice v Orlických horách - Neratov, Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Osada Neratov se rozkládá na pravém břehu řeky Divoká Orlice v Orlických horách, na česko-polské hranici na půli cesty mezi Bartošovicemi v Orl.h. a Orlickým Záhořím (kraj Královéhradecký, okres Rychnov nad Kněžnou). Neratov leží na území bývalých Sudet, jeho původní německé obyvatelstvo bylo v roce 1946 vysídleno a ves pomalu zanikala. Po roce 1989 zde vzniklo občanské sdružení s cílem obnovit ves a poutní místo, dnes v Neratově žije asi 60 osob a ročně sem přijíždějí tisíce poutníků. Domov a práci tu mají i lidé s postižením, kteří se podílejí na základních službách pro turisty (obchod, jídelna, hospoda, ubytování ap.)

Popis poutního místa:
Osud kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově je spjat s osudem celé vsi a je i příběhem o novodobé historii České republiky a svědectvím o síle vůle a nadšení pro dobrou věc.

Neratov se stal poutním místem v roce 1661 díky zázračné milostné sošce Panny Marie a léčivému prameni, který vyvěral u kostela. Původní kostel postupně přestal stačit náporu poutníků a v letech 1723-1733 zde vyrostl nový, barokní kostel. Jeho architekt je neznámý, odborníci ho připisují okruhu kolem Giovanni Battisty Alliprandiho, případně ho mohl navrhnout i první stavitel, Carl Antoni Reina. Ten během stavby zahynul a kostel dostavěl Jakub Ondřej Carow.

Kostel má půdorys tvaru kříže,konvexní průčelí se dvěma věžemi postavenými nakoso a konkávně probrané pilastry. Na délku má 48 metrů, na šířku 19 metrů. Vnitřní výška je asi 27 metrů, původní vnější výška ke špičkám věží byla až 47 metrů. Zajímavá je jeho severojižní orientace, díky níž na Boží hod vánoční dopadají paprsky slunce v pravé poledne přímo na svatostánek.

Po konci druhé světové války zasáhla kostel střela z pancéřové pěsti vojáka Rudé armády. Vznikl požár, kterému podlehla střecha kostela a věží, věžní schodiště, hodiny a zvon, nicméně interiér kostela díky silným klenbám zasažen nebyl. Místní obyvatelé, kteří se pokusili o opravu a provizorní zastřešení kostela, byli však v roce 1945 a 1946 odsunuti.

Místní pohraniční oblast byla zalesněna, zanikla velká část místních budov a také kostel postupně chátral. Kněz, který se pokusil o pobití střechy šindeli, byl uvězněn. V roce 1957 se propadly provizorní kostelní krovy a z kostela nakonec zbyly jen poškozené obvodové zdi s náletovými stromy, dvoumetrovou vrstvou sutin a hnízdy sov a jiných ptáků. V roce 1973 byl na kostel vydán demoliční výměr, vyhrazené finanční prostředky byly ale nakonec vyčerpány na převoz cenného rokokového schodiště od kostela do parku nedalekého zámku Skalka u Dobrušky - díky tomu kostelní zdi přečkaly až do roku 1989.

O obnovu kostela do současného stavu se po roce 1989 zasloužil současný neratovský farář, Mons. Josef Suchár. Již v roce 1990 se na svátek Nanebevzetí Panny Marie konala v Neratově první pouť na louce před kostelem, v roce 1991 již proběhla uvnitř kostelních zdí, v prostoru vyklizeném od sutin a stromků. Do Neratova se na popud Mons. Suchára přistěhovaly první rodiny a domov zde našli lidé s postižením či po výkonu trestu, přijížděla i řada poutníků a Neratov proslul svými mšemi pod širým nebem, konanými v troskách původního kostela. V roce 1992 byl kostel vyhlášen kulturní památkou.

Během posledních 20 let byla v kostele provedena řada oprav - podařilo se obnovit průčelí, věže i hodiny, sanovat zdivo, obnovit dlažbu a kúr, ale především zastřešit kostel částečně prosklenou střechou, aby byl zachován původní kontakt s nebem. Návrh střechy vypracovali Ing. Jiří Starý a Ing. Arch. Petr Dostál, realizován byl v letech 2005 až 2008.

V roce 2011 byla do Neratova slavnostně přinesena nová soška Panny Marie na místo původní, která se ztratila při odsunu německých obyvatel.

Od roku 2013 je kostel postupně vybavován novými prvky liturgického vybavení podle návrhu Dr. Karla Rechlíka. Do budoucna se počítá ještě s vybudováním křížové cesty za kostelem, opravou a zpřístupněním věží, dosazením barokních bání na věže a snad i s navrácením rokokového schodiště z parku zámku Skalka u Dobrušky.

V kostele se denně konají bohoslužby, často je využíván i ke svatbám, křtinám a dalším svátostem. Během roku se v něm koná řada kulturních a charitativních akcí od koncertů dětských sborů po vystoupení profesionálních skupin a zpěváků (Spirituál Kvintet, Hradišťan, I.Bittová ap.).

Přístupnost kostela:
Kostel je otevřen nepřetržitě, nezamyká se. Otevřen je boční zastřešený vchod vedle studánky.

Hlavní pouť: 15. 8. (Nanebevzetí Panny Marie)

Program bohoslužeb se může mírně měnit, aktuální rozpis bohoslužeb http://www.neratov.cz/poutni-misto/program-bohosluzeb/.
Mimo sezonu se část bohoslužeb může konat v kapli na hřbitově nebo v kostelní kapli.