Klášterec nad Orlicí, farní kostel Nejsvětější Trojice

Farní kostel Nejsvětější Trojice je jedním z nejstarších kostelů v diecézi Královéhradecké i v celých Čechách, jehož současná podoba pochází z roku 1452.
Podle legendy se traduje, že na místě nynějšího chrámu stál mnohem starší, patrně dřevěný křesťanský kostelík. V druhé polovině 13. století zde vystavěli bratři Cyriakové klášter a farní kostel.
Klášter byl společně s kostelem vypálen během husitských bouří v roce 1421.Kostel byl poté obnoven v roce 1452.
Podle svědectví Marie Staříkové, ještě v padesátých letech přicházeli do Klášterce poutníci, aby si před zdejším obrazem Panny Marie vyprošovali Boží požehnání a pomoc. Současná zpovědnice prý byla pořízena za přispění poutníků z Výprachtic. Rovněž z této doby pocházejí svědectví o tom, jak za první světové války přistupovaly po kolenou ženy od kostelního vchodu až ke mřížce a prosily za své manžely na válečné frontě a za obživu svých rodin.
I dnes je možno Klášterec navštívit jako cíl pouti k Nejsvětější Trojici, Panně Marii Klášterecké a pro povzbuzení příkladem Anny Bohuslavy Tomanové.