Weitra-Sankt Wolfgang, kostel sv. Wolfganga

V pozdním středověku byl kult sv. Wolfganga, biskupa z Regensburgu, velmi populární. Tento bavorský světec strávil nějaký čas v dnešním Rakousku, kde založil slavné město St. Wolfgang im Salzkammergut. Zemřel v roce 994 v hornorakouském městě Pupping. Také v oblasti Waldviertl poblíž města Weitra vzniklo ve 14. století hojně navštěvované poutní místo, které je zasvěceno sv. Wolfgangovi. Hrabě Tomas Schaller nechal spolu se svým bratrem postavit gotický kostel na pahorku, který se až do konce 16. století nazýval Pfaffenschlag. Prostorný trojlodní kostel byl vysvěcen v roce 1407. Zadní stěnu kostela vyplňuje oltář, který vytvořil v letech 1692–1694 tesař Balthasar Dreyer z města Weitra. Dřevěný oltář vyniká svým mimořádně precizním zpracováním a je bohatě ozdoben četnými ornamenty, z nichž některé jsou pozlacené. Ve výklencích jsou pozdně gotické sochy biskupů v nadživotní velikosti, které pocházejí z období okolo roku 1500 a pravděpodobně byly součástí původního oltáře. Jedná se o patrona kostela sv. Wolfganga, po jehož stranách stojí sv. Erasmus a sv. Mikuláš. K dalším skvostům patří středověké a raně barokní nástěnné malby s výjevy z legendy o sv. Wolfgangovi, barokní boční oltáře s malbami Martina Johanna Schmidta, kamenná křtitelnice z roku 1514 a malé gotické výklenky s původní kovanou mříží.