Roztoky-Levý Hradec, kostel sv. Klimenta

Levý Hradec vznikl s největší pravděpodobností někdy v polovině 9. století. Kronikář Kosmas o něm mluví již v souvislosti s bájnou luckou válkou, ale nejstarším opravdu doloženým údajem je až stavba kostela sv. Klimenta, u kterého působil kněz Kaich, jak to popisuje Kristián. Zakladateli tohoto prvního křesťanského kostela na území Čech byli vévoda Bořivoj a sv. Ludmila, babička sv. Václava. Založení tohoto kostela předcházel křest vévody Bořivoje, Ludmily a třiceti dvořanů svatým Metodějem na Velké Moravě. Tato událost zahájila pravděpodobně nejslavnější etapu vývoje levohradeckého hradiště. Další písemnými prameny zmiňovanou významnou událostí svázanou s tímto místem se stala volba Slavníkovce Vojtěcha druhým pražským biskupem 19. února 982 právě na Levém Hradci.

Železniční stanice

950m (13min) - S4

Autobusová zastávka

č. 340 - 250m (3 min); č.350 - 1100m (15min)