Zlaté Hory, Kostel Nanebevzetí Panny Marie zpět

Dějiny kostela sahají do 13. století.
Byl vybudován jako trojlodní stavba v raně gotickém slohu a postupně byly prováděny další přístavby. Gotickou podobu kostela dodnes připomíná stará sakristie, středověká věž představená před presbyterium a půdorys kostela.
Po požáru v roce 1699 byl kostel přestavěn v barokním slohu. Další požár postihl kostel v březnu 1833, kdy vyhořel hlavní oltář. Práce na novém oltáři provedl řezbář Bernard Kutzer z Horního Údolí. Přes dva metry vysoké postavy sv. Gregora, sv. Ambrosia, sv. Augustina, sv. Hieronyma, sv. Valentina a sv. Achacia jsou také vynikající díla mistra.
V roce 1780 byla postavena v boční lodi kaple sv. Josefa.
V roce 1900 byl kostel vyzdoben nástěnnými malbami Franze Templera a Emila Brendela ze Zlatých Hor.
K shlédnutí jsou: Milostiplný Obraz Panny Marie Pomocné, hlavní oltář, středověká zákristie, boční oltář sv. Josefa, křtitelnice a středověká obranná věž města s procházkou nad klenbami kostela s nádherným výhledem na město a hory.

www.otevrenechramy.cz