Jablonné v Podještědí, Zdislavina kaple zpět

Církevní

Hřbitovní kaple na konci lipové aleje byla založena koncem 14. století Haškem z Lemberka, posledním mužským členem svého rodu, který byl do ní pohřben společně s manželkou Maruškou. V roce 1657 byla pozdně gotická kaple přestavěna do renesanční podoby a začala sloužit k pohřbívání rodin vrchnostenských správců a úředníků. Na počátku 19. století byl interiér kaple upraven, a to do podoby poutního místa souvisejícího s kultem svaté Zdislavy. Přestože patrocinium nebylo nikdy změněno, byla kaple během tohoto století označována za kostelík blahoslavené Zdislavy. Poutní i pohřební charakter si kaple Nejsvětější Trojice zachovala i krátce po roce 1945. Dnes je veřejnosti nepřístupná.

Převzato z www.zamek-lemberk.cz

Kapli je možné zhlédnout zvenčí, interiér je veřejnosti nepřístupný.

Turistický region Českolipsko a Jizerské hory

Turistiský region je vyhlášeným místem pro své zimní lyžařské areály, síť tratí pro běžkaře, z nichž je nejvyhledávanější slavná Jizerská magistrála .Nejoblíbenějším místem milovníky letních aktivit je Máchovo jezero, které nabízí ideální podmínky ke koupání a vodním sportům. Centrem oblasti je město Liberec, které láká návštěvníky především unikátním zábavním centrem Babylon. Zde je připraven science centre iQpark s unikátními interaktivními exponáty, zrcadlové bludiště a stylový aquapark. Dominatnou Liberecka je z dálky viditelný moderní televizní vysílač s restaurací a hotelem - Ještěd, který poskytuje nezapomenutelný výhled do všech světových stran.

Českolipsko, Jizerské hory