Jiřetín pod Jedlovou, Štola sv. Jana Evangelisty zpět

Informace

V minulých staletích byly na severozápadním svahu Křížové hory v Jiřetíně pod Jedlovou objeveny žíly mědi, cínu, olova a stříbra. Těžba probíhala v několika štolách již od druhé poloviny 15. století. roku 1782 šlechtic Jan z Edenburka založil důlní společnost, prohloubil existující štoly a založil novou štolu sv. Jana Evangelisty. Těžba byla zastavena koncem 18. století a doly roku 1910 zanikly.

Hlavní štola měří 440 m a přibližně v její polovině se nachází prostor „kaple“ s vytesaným oltářem a dřevěným křížem. Od roku 1999 je štola zpřístupněna veřejnosti a v expozici se můžete dozvědět více o historii těžby a prohlédnout si různé hornické náčiní (např. kolíky pomocí kterých se sledoval pohyb stěn).

Otevírací doba

květen-říjen: úterý-neděle 10.00-16.00 hod.

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.