Prachatice, Neumanneum - Galerie smíření a hledání nových cest zpět

Klášterní Církevní

Informace

Tato galerie se nachází ve vstupní hale kláštera. Podnětem ke zřízení galerie byly události na konci druhé světové války, které se odehrály přímo zde. Obyvatelé německé národnosti byli v domě č. p. 142 soustřeďováni před odsunem do Německa a boromejky se o ně staraly.

Vnímáme jako důležité předávat mládeži historickou paměť na situace, které bychom si v dějinách již nepřáli opakovat. Mladí lidé jsou v každém národě vnímáni jako jeho naděje a budoucnost. Chtěli bychom právě jejich očima hledat a nacházet nové cesty a východiska z těžkého předválečného a poválečného období, kterým jsou Sudety dodnes poznamenány. Cesty smíření a naděje – očima dětí konkrétních škol. Tedy nejen fakta ze Státního archivu a práce odborníků, ale i pohled srdce obyčejných lidí. A nadějná spolupráce nové generace obou národů pro budoucnost v pokojném soužití. V současné době jsou v galerii vystaveny obrázky a různé úvahy od českých žáků základní školy Vodňanská v Prachaticích, texty jsou přeloženy do němčiny. Děti hovořily s dosud žijícími pamětníky Sudet, probíraly dané téma při výuce. V listopadu letošního roku přivezou svá díla studenti gymnázia v Grafenau. To bude příležitostí pro všechny zúčastněné k dalším diskuzím a současně procvičování německého jazyka. Celý projekt začal již v květnu na společném setkání v Grafenau a věříme, že přátelství obou škol potrvá i nadále.

Otevírací doba

květen - září

Po, Út, St, Pá 9:30 - 12:30
13:30 - 15:30
Čt 12:00 - 17:00
So, Ne zavřeno

říjen - duben

Út, St, Čt 9:30 - 12:30
13:30 - 15:30

Mimo otevírací dobu je možné návštěvu domluvit na tel. +420 723 842 422

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Čechy

Do Jižních Čech se sjíždějí milovníci historických památek, aby zde obdivovali hrady, zámky, historické centrum Českého Krumlova zapsané na seznam UNESCO, perlu renesance Slavonice, či Táborsko se stopami husitských dějin. Region je neobyčejně bohatý na technické zajímavosti, jako je například jindřichohradecká úzkokolejka, třeboňská soustava rybníků, Buškův hamr, grafitový důl u Českého Krumlova a mnoho dalších. Pestrou nabídku regionu doplňují i přístupné jeskyně, vodní nádrže, přehrady a vodáky vyhledávané vodní toky. Nelze opomenout ani malebné jihočeské vesničky a půvabnou krajinu České Kanady. 

Jižní Čechy

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.