Šluknov-Fukov, Křížová cesta zpět

Církevní

Křížová cesta stávala na hřbitově u kostela sv. Václava v dnes již bývalé obci Fukov. Jako jediná z křížových cesta Šluknovska se do dnešní doby nedochovala, byla zničena při demolici obce a odstřelu kostela sv. Václava dne 23. 9. 1960. Křížová cesta byla vybudována v roce 1881 jako jedenáctá křížová cesta Šluknovska a umístěna v prostoru při ohradní zdi nové části hřbitova. Tvořilo ji 14 sloupků zastavení, roku 1884 ji doplnila Getsemanská zahrada s pískovcovými sochami apoštolů, anděla a Krista. Peníze na výstavbu křížové cesty byly získány prodejem hrobových míst - zájemci si mohli vybrat, zda zaplatí hrobové místo se zastavením křížové cesty nebo bez něj.

V roce 2000 byl vztyčen nový dřevěný kříž, který připomíná existenci kostela sv. Václava, roku 2014 město Šluknov realizovalo pietní obnovu zničeného hřbitova. Součástí této obnovy bylo symbolické vyznačení křížové cesty a zrestaurování hlavního hřbitovního kříže ve středu hřbitova.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko