Krásná Lípa, Křížová cesta zpět

Církevní

Vzniku křížové cesty v Krásné Lípě předcházela otázka: Proč nemůže být i v Krásné Lípě křížová cesta? Položila ji kuchařka Apolonia Schleitnerová poté, co se zúčastnila svěcení křížové cesty ve Velkém Šenově. V letech 1857-1859 tedy byla na Kostelním vrchu (původně Wolfsgruben) nedaleko kostela sv. Máří Magdalény vybudována křížová cesta s 13 zastaveními a kaplemi Kalvárie a Božího hrobu. Díky dodatečně postaveným výklenkovým kaplím s obrazem Poslední večeře a Krista v Getsemanské zahradě měla charakter pašijové cesty.

Křížová cesta byla ve 2. polovině 20. století zničena, kaple byly zbořeny a sloupky zastavení povaleny. Podobu původních obrazů neznáme, není ani potvrzeno, že obrazy křížové cesty, nalezené roku 2011 v ŘKF Krásná Lípa, pocházejí skutečně z Krásné Lípy. Dochovala se pouze skica ak. malíře Augusta Frinda z Krásné Lípy pro oltářní obraz "Kladení Krista do hrobu". Obraz věnovala do kaple Kalvárie Theresia Dittrich (od rodinné vily Dittrichů vedlo schodiště přímo na křížovou cestu).

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko