Rumburk, Křížová cesta na Strážném vrchu zpět

Církevní

Stavbu křížové cesty na Strážném vrchu (původně Hutberg, Johannisberg) započal děkan P. Anton Ulbrich z Rumburku. V letech 1899-1900 bylo u barokní kaple sv. Jana Křtitele vybudováno 14 sloupků zastavení uspořádaných do podkovy. Křížovou cestu požehnal 1. července 1900 představený kapucínského kláštera v Rumburku P. Hilarius Pokorný. Roku 1901 byl na zeď kaple sv. Jana Křtitele osazen reliéf Krista v Getsemanské zahradě a v roce 1908 bylo do středu křížové cesty přemístěno sousoší Ukřižování, které se původně nacházelo na prostranství před budovou dnešního gymnázia. Roku 1959 si kapli, obytnou budovu a okolní pozemky na 99 let zapůjčila od rumburského děkanství Pravoslavná církevní obec.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko