Staré Křečany - Brtníky, Křížová cesta na Křížovém vrchu zpět

Církevní

Informace

Křížová cesta v Brtníkách se nachází na západním svahu Křížového vrchu. Jako první byla místním Bratrstvem Nejsvětější Trojice na původně Mlýnské vrchu postavena roku 1768 barokní kaple Nejsvětější Trojice. 13 výklenkových kaplí bylo vybudováno v letech 1801-1804, součástí areálu je dále kaple Božího hrobu a Getsemanská zahrada se sochami spících apoštolů. Výklenkové kaple byly postaveny ve dvou řadách naproti sobě (liché vlevo, sudé vpravo). Kaple i zničená křížová cesta prošly v letech 1998-1999 rekonstrukcí iniciovanou místními obyvateli za přispění obce Staré Křečany. Další oprava byla provedena roku 2016 (mj. byla zastavení křížové cesty osazena kopiemi obrazů od Josefa Führicha). Opravu inicioval Brtnický okrašlovací spolek Zeidlera a přispěla na ni Obec Staré Křečany a místní obyvatelé. Křížovou cestu požehnal 14. dubna 2017 generální vikář Biskupství litoměřického Mons. Martin Davídek.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Otevírací doba

Veřejně přístupné.

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.