Šluknov-Království, Křížová cesta na Kamenném vrchu zpět

Církevní

Na Kamenném vrchu (německy Steinhügel) v Království byla roku 1859 vybudována desátá křížová cesta Šluknovska - 13 sloupků zastavení, kaple Kalvárie, kaple Božího hrobu, Getsemanská zahrada, kaple Žaláře Krista a sloupek zastavení s obrazem Poslední večeře. Dřevěné reliéfy do výklenků jednotlivých zastavení vyřezal Josef May ze Šluknova, nejvýznamnější řezbář Šluknovském výběžku v 19. století. Osudovým byl pro křížovou cestu v Království rok 2003, kdy došlo k pokusu o odcizení kamenných zastavení. Ačkoliv bylo krádeži zabráněno, kamenná zastavení byla deponována mimo Křížový vrch a opětovně sestavena byla až roku 2017. Město Šluknov nechalo roku 2016 opravit kapli Bičování Krista. V roce 2018 pak byly do výklenkových kapliček osazeny sádrové odlitky jednotlivých výjevů. Tyto kopie byly uhrazeny z výtěžku veřejné sbírky a požehnány 3. srpna 2018 šluknovským arciděkanem P. Pavlem Procházkou a rumburským děkanem P. Jozefem Kujanem SDB.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko