Lobendava, Křížová cesta na Anenském vrchu zpět

Církevní

Křížová cesta na Annabergu doplnila areál poutní kaple sv. Anny (1775-1776). Křížová cesta byla vybudována v letech 1829-1834 a tvoří ji 13 výklenkových kaplí uspořádaných do tvaru podkovy, v jejímž středu se nachází kaple sv. Anny. XIV. zastavení má podobu samostatně stojící kaple Božího hrobu. Roku 1840 došlo k rozšíření křížové cesty o Getsemanskou zahradu se sochami spících apoštolů, anděla a Krista. Poslední opravu křížové cesty zajistil roku 1988 P. František Opletal. V letech 2015-2017 dala Obec Lobendava zrestaurovat sochy z Getsemanské zahrady a roku zajistila restaurování kamenných zastavení a malovaných výjevů křížové cesty. Ještě dnes můžeme mezi skupinou lip při hlavní silnici do Lipové nalézt pozůstatky studánky – pramenu "zázračné vody", který náležel k areálu.

Ve Šluknovském výběžku bylo díky specifickému historickému vývoji v 18. - 20. století vybudováno více křížových cest, než v kterékoliv jiné oblasti České republiky. Tyto křížové cesty jsou jedinečné různorodým uměleckým ztvárněním a citlivým zasazením do krajiny. Kromě tradičních 14 zastavení křížové cesty zahrnovaly i další kaple, studánky a umělé jeskyně. Některé křížové cesty mají charakter rozsáhlejších pašijových cest. Část křížových cest byla opravena, zbylé dosud čekají na opětovné probuzení k životu.

Další informace ke křížovým cestám Šluknovska nabízí Expozice církevního umění Šluknovska ve vstupní budově Lorety Rumburk.
Více informací také na http://rumburk.farnost.cz/krizove-cesty/index.php

Veřejně přístupné.

Turistický region Severozápadní Čechy

Turistický region se pyšní nejmladším národním parkem České republiky, kterým je České Švýcarsko. Tato neobyčejně malebná oblast s turistickými chatami, hustou sítí značených turistických tras, kamennými rozhlednami a vyhlídkovými plošinami patří k tradičním oblíbeným výletním místům. Symbolem oblasti je Pravčická brána - přírodní skalní most. Pro výletníky jsou provozovány i vyhlídkové plavby po Labi. Dominantou oblasti vulkanického původu - Českého středohoří je strmý kužel hory Milešovky. Mezi vyhledávaná místa regionu patří také Porta Bohemica, kterou tvoří široké říční koryto Labe tvořící hluboký kaňon. Oblast Krušných hor je vyhledávaným místem milovníky zimních i letních sportovních aktivit.

České Středohoří a Žatecko, Krušné hory a Podkrušnohoří, České Švýcarsko