Telč, kostel sv. Jakuba - prohlídkový okruh zpět

Stáří kostela, jehož věž je výraznou dominantou Telče, není přesně známé. Některé odhady dávají jeho vznik až do konce 13. století (1273). Nejstarší doloženou zmínkou je existence fary a školy v roce 1372. Dále je doložen požár v roce 1386, který zničil řadu domů a také farní kostel. Další svatojakubský farář se v historických dokumentech objevuje až v roce 1417. Všechny dochované zprávy z té doby hovoří o neutěšeném stavu chrámu.Dalších přístaveb se kostel dočkal po příchodu jezuitů do města (1650). Ty byly určeny pro jejich potřeby do doby než bude postaven jejich vlastní kostel (Jména Ježíš). Poté, co přístavby ztratily své opodstatnění, byly postupně odstraněny. V roce 1737 byla ke kostelu přistavěna chodba s křížovou cestou končící oltářem ukřižovaného Krista nákladem měšťana Ondřeje Hanusíka. Velké opravy se dočkal kostel v roce 1892 za velmi aktivního děkana Aloise Hrudičky. Další velké opravy se kostel dočkal v mezidobí v letech 1961 až 1988.16 roků trvající opravu obětavě vedl v době církvi nepříznivé děkan P. Bohuslav Brabec a podílelo se na ní množství telčských farníků. 3. září 1988 byl kostel znovu vysvěcen a po 27 letech vrácen svému účelu.

Pravidelné bohoslužby

Pá 17:00, Ne 7:30, 9:00

Prohlídka kostela

Při prohlídce kostela si mimo jiné můžete vyzkoušet, jak voní různé druhy kadidla nebo také ochutnat odkrojky hostií. Dozvíte se informace o Svatojakubské cestě a je zde nachystán také stolek s různými úkoly pro děti. Pro hravé děti i dospěláky je připravena soutěž o certifikát telčského poutníka, která propojuje kostel Jména Ježíš a kostel sv. Jakuba (oba kostely jsou nedaleko od sebe).

Červen - září

Pondělí - neděle: 10:00 - 18:30

Turistický region Vysočina

Turistický region a oblast Vysočina je místem, kde naleznete 3 lokality památek UNESCO, množství historických měst, jedinečné muzejní expozice, komplexy židovských památek a mnoho dalších zajímavostí. Přírodní bohatství, které patří k ekologicky nejčistším, poskytuje kopcovitou krajinu, množství lesů, rybníků, vodních toků. Oblast Vysočiny je protkána sítí značených turistických cest, tras pro cyklisty i zimních běžeckých stop. Vyznavači aktivní dovolené zde najdou vše potřebné pro letní i zimní aktivity.

Vysočina