Frýdek-Místek, Kostel Božího těla v Gutech, Guty zpět

Církevní

Informace

Jednu z nejvzácnějších dřevěných památek České republiky zničil z noci z 1. na 2. srpna 2017 úmyslně založený požár. V současné době nejen Biskupství ostravsko-opavské, ale i řada jiných subjektů spolupracuje na obnově této památky .
Jednalo se o stavbu nejstaršího dochovaného dřevěného kostela na Těšínsku a jeho počátky můžeme klást do poloviny 16. století. Vedle archaických architektonických forem o čemž svědčil letopočet 1563 na portálku v interiéru a zvon s rokem 1565. V tomto období bylo dominantním vyznáním obyvatel Těšínského knížectví luterství. Období, kdy kostel náležel evangelíkům, připomínalo několik hmotných památek dochovaných v interiéru. Evangelickým bohoslužbám byl odňat 23. března 1653 císařskou rekatolizační komisí a předán do správy katolickým farářům ze Stříteže. Do doby než se kostel proměnil v popel, byl filiálním chrámem střítežské farnosti. V roce 1781 byla původně samostatě stojící masivní zvonice pokrytá šindelem spojena s kostelní lodí. Až do roku 1882 sloužil hřbitov u kostela k pohřbům katolíků i evangelíků.

Kostel byl dřevěnou jednolodní podélnou stavbou s pravoúhle ukončeným presbytářem. Jehlancová zvonice dosahovala výšky 15,6 metrů (s půdorysem 7,9 x 7,9 m). Chrámovou loď (7 x 7,8 m) obíhal krytý ochoz lidově zvaný sobota. Mohli jsme ho nalézt i kolem presbytáře o rozměrech 5,5 x 5,4 m. K němu přiléhala z evangelijní (levé) strany sakristie (4,3 x 1,9 m).

Díky dřevomodeláři panu Janu Blizňákovi se podařilo dochovat unikátní repliku kostela v měřítku 1:50. Tento model je často vystavován na veletrzích na různých kulturních akcích. Jedná se o unikátní doklad lidového umění a kultury Těšínska.

Nejbližší poutní místa
Navštivte také tato místa!

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Severní Morava a Slezsko

Území regionu je charakteristický malebnými kopci, horskými hřebeny i úrodnými rovinami. Jsou zde ideální podmínky pro letní i zimní sporty, ale také pro relaxaci a lázeňské pobyty. Centrem regionu je město Ostrava, kde najdeme opravdu vysokou koncentraci technických památek a industriálních zajímavostí. Také milovníci hradů a zámků si přijdou na své, neboť je čeká oblíbený cíl všech romantiků – zřícenina hradu Hukvaldy, hrad Sovinec, zámek Hradec nad Moravicí a mnoho dalších. Obdivovatelé přírodních krás jistě ocení lužní krajinu Poodří, vodopády Bílé Opavy a Rešovské vodopády.

Jeseníky-východ, Beskydy-Valašsko, Těšínské Slezsko, Ostravsko, Poodří-Moravské Kravařsko, Opavské Slezsko

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.