Svojanov-Předměstí, kaple sv. Maří Magdaleny "Majdalenka" zpět

Církevní

Kaple sv. Maří Magdalény lidově nazvaná Majdalenka stojí nedaleko hradu Svojanov. Původní kostel sv. Maří Magdalény byl v době husitských válek zničen a z někdejšího středověkého kostela zůstaly zachovány jen obvodové zdi. Místo začali obyvat poustevníci a zřejmě díky nim zde ze zbytků kostela vznikla kaple sv. Maří Magdalény. Za kamennými zdmi se nachází malý objekt - poustevna, kde lze přenocovat. Každým rokem v době svátku sv. Maří Magdalény se zde slaví poutní mše svatá, na kterou přijíždějí poutníci ze širokého okolí.

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí