Furth bei Göttweig, Benediktinský klášter Göttweig zpět

Klášterní Církevní

Jižně od města Kremže se na východním okraji Wachau tyčí honosná a z dálky viditelná silueta nádherného benediktinského kláštera. Mužský klášter založený v roce 1083 biskupem Altmannem z Pasova byl už v roce 1094 přestavěn na benediktinský klášter. Až do stavebních úprav v 17. a 18. století byl klášter komplexem různých středověkých budov, které byly sloučeny a sjednoceny v průběhu barokní přestavby. Po ničivém požáru v roce 1718 byl za opata Gottfrieda Bessela v roce 1719 položen základní kámen skvostné barokní novostavby podle plánu architekta Johanna Lucase von Hildebrandta. Středověké a raně barokní klášterní budovy byly do značné míry odstraněny a vznikl projekt, který odpovídal klášterním účelům a požadavkům císařského dvora. Ten však byl, s některými úpravami, uskutečněn pouze ze dvou třetin. Klášterní komplex tvoří tři podlouhlá křídla zakončená rohovými věžemi, velké nádvoří a centrální klášterní kostel, který je navržený podle kláštera v El Escorial. Různé stavební části poukazují na stejný středověký základ. Gotický presbytář z let 1402–1431 byl na konci 16. století přestavěn na vyvýšený oltářní prostor. Hlavní barokní loď byla postavena v letech 1635–1642 architekty Cyprianem Biasinem a Domenicem Sciassiem. Ze stejného období pochází i hlavní oltář, který byl označen letopočtem 1639. V tzv. Altmannově kryptě jsou hrobky zakladatelů kláštera. Obzvlášť pozoruhodné je monumentální schodiště bohatě zdobené sochami, které je nejrozsáhlejším schodišťovým prostorem rakouské barokní architektury. Prostor schodiště korunuje rozsáhlá stropní freska Paula Trogera, která představuje „Apoteózu císaře Karla VI“.

Turistický region