Cesta za poznáním poutních míst Dačicka a Telčska
Kostelní Vydří - Telč zpět

Informace

Naproti od kláštera lze navštívit hrobku Dalbergů - pánů z Dačic založenou v roce. Kolem hrobky vede zajímavá křížová cesta s jednotlivými zastaveními ve formě velkých kamenů. Po návštěvě kláštera a jeho okolních zajímavostí pokračuje trasa směrem z kopce do dolní části vesnice. V dolní části obce u rybníka se nalézá kostel Navštívení Panny. Z Kostelního Vydří přes kamenný most se sochami sv. Josefa a sv. Jana Nepomuckého vede trasa strmým stoupáním k dalšímu zastavení. Asfaltová cesta je místy poničená od kořenů stromů, které jsou v její těsné blízkosti. Po necelých 3 km nás trasa zavede na rozcestí, kde pokračujeme rovně, kde se napojíme na žlutou cyklotrasu. Zajímavostí při odbočení doprava za značkou kraje Vysočina je židovský hřbitov. Tento hřbitov není ze silnice označený žádným návěstím, tudíž leží dosti v zapomnění. Po případné návštěvě židovského hřbitova trasa pokračuje stejnou cestou zpět na silnici, kde vede doprava směrem na Myslůvku. V Myslůvce nás cesta zavede na cyklotrasu č. 5123, která nás dovede do Kostelní Myslové. Putování vede lesem a napojuje se před vsí na asfaltovou silnici. V Kostelní Myslové se nachází křižovatka, u které stojí kostel sv. Václava. Zde trasa pokračuje doprava a napojením se na cyklotrasu č. 16 Greenway řemesel a vyznání. Čeká nás asi kilometrové stoupání, které je celkem náročné. Po zdolání stoupání se nám naskytne menší vyhlídka na zdejší krajinu. Následná cesta se udává po upravené asfaltové silnici až do Telče. Při příjezdu do Telče se trasa napojuje na kruhový objezd. Kruhový objezd opustíme na prvním výjezdu vpravo směrem na Dačice. Po projetí kruhového objezdu se asi po 40 metrech dáme doleva do Zachariášovy ulice. Trasa vede ulicí až na její konec, kde nás čeká naše zastavení, a to poutní kostel Matky Boží.

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Slavonice - Montserrat
Slavonice
Montserrat
Montserrat - Dačice
Montserrat
Dačice
Dačice - Kostelní Vydří
Dačice
Kostelní Vydří
Kostelní Vydří - Telč
Kostelní Vydří
Telč
Telč - Vanov
Telč
Vanov
Vanov - Krahulčí
Vanov
Krahulčí
Krahulčí - Mrákotín
Krahulčí
Mrákotín
Mrákotín - Slavonice
Mrákotín
Slavonice

Poutní trasa

Poutní trasa je určena zj. pro cykloturistiku a vede po značených cyklotrasách či silničních komunikacích. V oblasti Dačicka a Telčska se nachází mnoho poutních míst a sakrálních staveb, které byly spojeny do jedné ucelené trasy. Trasa byla naplánována tak, aby vybraná místa s duchovní tématikou navzájem propojila přes jinak turisticky zajímavé lokality (např. zámek Dačice). Trasa zohledňuje i možnosti občerstvení pro návštěvníky. Počátek trasy je ve Slavonicích - kostel Božího Těla, který se nachází na okraji města. Poutní trasa zahrnuje 8 zastavení a končí v Dobré Vodě u Mrákotína u poutní kaple sv. Jáchyma. Z Dobré Vody u Mrákotína se návštěvníci mohou vydat zpět do Slavonic vlakem z Telče, který je pro přepravu kol přizpůsoben. Pro náročnější cyklisty, kteří chtějí lépe poznat drsnou krajinu Vysočiny a navštívit částečně Přírodní park Česká Kanada, je trasa prodloužena do okruhu přes Olší - Mysletice - Prostřední Vydří - Kostelní Vydří - Lidéřovice - Český Rudolec - Penikov - Vlastkovec zpátky do Slavonic.

Tento produkt cestovního ruchu vznikl v rámci bakalářské práce Katedry cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava. Autor: Martin Kelbler, 2016

Zveme Vás!
Nejbližší místa

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.