Cesta za poznáním poutních míst Dačicka a Telčska
Montserrat - Dačice zpět

Informace

U kostela se nachází informační tabule, která informuje návštěvníky o historii a poloze kostela. Po prohlédnutí kostela pokračujeme po lesní cestě, která má odbočku vpravo asi 100 metrů před kostelem. Tato lesní cesta je převážně z kopce a dovede nás po 700 metrech na silnici k obci Mutná. Na rozcestí u Mutné trasa odbočí vlevo, kde se na vrchu mírného stoupání nalézá pěkně opravený černý kříž. Cesta z Mutné do Cizkrajova je převážně z kopce po asfaltové silnici. Dalším pozastavením je kostel sv. Petra a Pavla, který se nachází na skalnatém vrcholu v obci Cizkrajov. Ke kostelu od Montserratu je vzdálenost kolem 3 km. Kolem chrámu lze vidět hřbitov a menší viadukt u kostela představuje propojení s místní farou, ve které se lze v letních měsících ubytovat. Po zhlédnutí kostela a okolí pokračuje trasa na místní náves po cyklotrase č. 1006. Pro projetí návsi za obcí pokračuje trasa mírně doprava na polní cestu, která je čitelně označena jako cyklotrasa č. 1006. Na horizontu lze nádherně vidět na věžičku Montserratu, městskou věž ve Slavonicích i na kostel sv. Petra a Pavla v Cizkrajově. Cyklotrasa vede mezi poli a částečně lesem, a asi po 3,5 km se objeví malá malebná vesnička Urbaneč. Na této části trasy je nutné dbát opatrnosti kvůli železničnímu přejezdu v lese. Přejezd je dobře označen, tudíž by neměla nastat žádná komplikace. Po projetí Urbančí trasa postupuje opět po cyklotrase č. 1006. Za obcí je odbočka mírně vpravo na polní cestu do mírného stoupání, kde na jeho vrcholu je kříž. V dáli lze zahlédnout další zastavení, a to kostel sv. Vavřince a Karmelitánský klášter v Kostelním Vydří. Po ujetí asi 2,5 km nás trasa zavede do vesničky Toužín, která je asi kilometr od Dačic. V Toužíně cyklotrasa vede kolem místní čističky k rozcestí, kde lze najít pěkně opravený kříž z roku 1861. Dále trasa pokračuje směrem k Dačicím, kde nás trasa zavede kolem motelu, zámecké zdi až na Havlíčkovo náměstí. Odtud lze vidět na rozcestí vpravo naše zastavení, a to kostel sv. Vavřince. Dále se hned u Havlíčkova náměstí nachází zámek a v blízkosti kostela je i možnost občerstvení.

Etapy v poutní trase
Poznejte i další etapy.

Slavonice - Montserrat
Slavonice
Montserrat
Montserrat - Dačice
Montserrat
Dačice
Dačice - Kostelní Vydří
Dačice
Kostelní Vydří
Kostelní Vydří - Telč
Kostelní Vydří
Telč
Telč - Vanov
Telč
Vanov
Vanov - Krahulčí
Vanov
Krahulčí
Krahulčí - Mrákotín
Krahulčí
Mrákotín
Mrákotín - Slavonice
Mrákotín
Slavonice

Poutní trasa

Poutní trasa je určena zj. pro cykloturistiku a vede po značených cyklotrasách či silničních komunikacích. V oblasti Dačicka a Telčska se nachází mnoho poutních míst a sakrálních staveb, které byly spojeny do jedné ucelené trasy. Trasa byla naplánována tak, aby vybraná místa s duchovní tématikou navzájem propojila přes jinak turisticky zajímavé lokality (např. zámek Dačice). Trasa zohledňuje i možnosti občerstvení pro návštěvníky. Počátek trasy je ve Slavonicích - kostel Božího Těla, který se nachází na okraji města. Poutní trasa zahrnuje 8 zastavení a končí v Dobré Vodě u Mrákotína u poutní kaple sv. Jáchyma. Z Dobré Vody u Mrákotína se návštěvníci mohou vydat zpět do Slavonic vlakem z Telče, který je pro přepravu kol přizpůsoben. Pro náročnější cyklisty, kteří chtějí lépe poznat drsnou krajinu Vysočiny a navštívit částečně Přírodní park Česká Kanada, je trasa prodloužena do okruhu přes Olší - Mysletice - Prostřední Vydří - Kostelní Vydří - Lidéřovice - Český Rudolec - Penikov - Vlastkovec zpátky do Slavonic.

Tento produkt cestovního ruchu vznikl v rámci bakalářské práce Katedry cestovního ruchu Vysoké školy polytechnické Jihlava. Autor: Martin Kelbler, 2016

Zveme Vás!
Nejbližší místa

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.