Stašov, poutní kaple Panny Marie Sněžné, Balda

Informace

Samota Balda s poutní kaplí Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu, leží na jihozápadním svahu Baldského vrchu ve Svitavské pahorkatině 6km od Poličky, 13km od Svitav a 12km od vodní nádrže Vír.Popis poutního místa

Stará německá legenda se zmiňuje o zlatém poháru, který se prý kdysi vyskytoval u pramene dobré vody na úbočí Baldského vrchu nedaleko Poličky.Poutníci z něho mohli pít a dlouho se ho nikdo nepokusil ukrást. Jednoho dne došlo u studánky k záhadnému zločinu a pohár navždy zmizel.Místní tradice vyprávý o rolníku Bedřichu Leitnerovi, který r. 1650 při sbírání dřeva objevil kámen ve tvaru růže pokrytý zlatými zrnky. Později začal na tom místě kopat a narazil na zlatou žílu. S pokladem odjel do Benátek a odtud poslal dopis s místem nálezu. Hrabě Martinic nechal v dolování pokračovat, až jednoho dne zaplavil důl silný pramen, který měl léčivé účinky.Dřevěné lázně u pramene byly postaveny hrabětem Františkem Rudolfem z Hohenembsu r. 1740 a kaple Panny Marie v letech 1747 - 1748. je to prostá obdélníková stavba a polygonálním závěrem a valenou klenbou, kterou zdobí milostný obraz Panny Marie držící zlatou růži.Jižním směrem od kaple se nachází vlastní samota s hájovnou, severním směrem budovy zotavovny a chatky letního tábora.

 Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.Poutě a pobožnosti

Hlavní pouť: 1. neděle v srpnu (P. M. Sněžná)


Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

6 km

Autobusová zastávka

3 km

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Východní Čechy

Turistický region Východní Čechy nabízí malebnou přírodu, velkolepou historii, tradiční lidové umění, hudební zážitky i bohaté sportovní vyžití. Ke kulturnímu a společenskému životu oblasti patří neodmyslitelně Smetanova Litomyšl, Velká pardubická steeplechase i Zlatá přilba. Pro zdejší kraj je typická vůně pardubického perníku a blízkost koní. Na návštěvníky čekají ukázky lidových folklórních tradic a řemesel, množsví hradů a zámků, starobylá vojenská opevnění a pevnosti, městské památkové rezervace, architektonické zajímavosti. Oblast je vyhledávaná milovníky sportů, pěší turistiky, cykloturistiky a v neposlední řadě i agroturistiky.

Podorlicko, Pardubicko, Chrudimsko-Hlinecko, Králický Sněžník, Českomoravské pomezí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.