Loket, kostel sv. Václava

Kostel svatého Václava v Lokti je barokní římskokatolický farní kostel stojící v centru města Loket v těsné blízkosti stejnojmenného královského hradu. Nachází se poblíž západního konce historického náměstí a od 3.května 1958 je památkově chráněn.

První písemná zmínka o kostelu je z roku 1240 a jeho umístění v bezprostřední blízkosti hradu napovídá, že vznikl v souvislosti s ním. Kostel by již od svého vzniku farním a od roku 1248 farnost spravovali kněží Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou.

Na konci 15. století došlo ke sporům mezi městem a mocným rodem Šliků z nedalekého Ostrova, při nichž kostel v roce 1473 nebo 1474 vyhořel. Poté Mikuláš Šlik zahájil výstavbu nového kostela. Ten byl vysvěcen v roce 1490 a měl zároveň sloužit jako rodinná hrobka Šliků.

Od roku 1594 využívali kostel protestanté, ale rok po bitvě na Bílé hoře sloužil opět katolické církvi, která budovu ještě několikrát upravovala.

V roce 1701 byla na témže místě zahájena barokní přestavba kostela. Z původního chrámu byla použita část severní stěny, obvodové zdi kněžiště a spodní část věže. V roce 1725 vypukl velký požár města a stavba tak mohla být dokončena až roku 1734.

V souvislosti s přestavbou kostela musela být technicky upravena také přilehlá část Kostelní ulice. To vedlo k demolici zdi někdejšího hřbitova. Zachovala se pouze kamenná boží muka z roku 1657 a náhrobek Jiřího Popela z Lobkovic, po císaři Rudolfovi II. a Vilémovi z Rožmberka třetího nemocnějšího muže tehdejšího Českého království, vězněného panovníkem na zdejším hradě, jenž zde roku 1607 zemřel.

K dalším stavebním úpravám došlo ještě v letech 1902–03, kdy bylo změněno zastřešení věže, a v 90. letech 20. století, kdy byly opraveny vnější části kostela. V současné době probíhá restaurování interiéru.

Turistický region Západočeské lázně

Nejzápadnější region České republiky je známý především pro vyhlášená tradiční lázeňská města. Návštěvníci zde obdivují jak originální lázeňskou architekturu, tak jedinečné přírodní léčivé prameny. Region se pyšní také místem, kde je uchován relikviář svatého Maura, který je společně s korunovačními klenoty považován za nejvzácnější památky České republiky. Cestovatelé obdivují také nesčetné přírodní krásy, jako jsou například pohádkové skály, národní přírodní rezervace, naučné stezky, rozhledny a vyhlídkové věže. Pro zvídavé návštěvníky jsou připraveny prohlídky sklářských dílen, výroba tradičního bylinného likéru a mnoho dalšího.

Západočeské lázně