Vojslavice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Obec Vojslavice se nachází v Křemežské vrchovině na návrší nad pravým břehem Želivky.

Popis poutního místa

Farní kostel ve Vojslavicích je datován v polovině 14. století. Ves vznikla u stejnojmenné tvrze, později připadla želivskému klášteru. Samostatná duchovní správa byla po husitských válkách obnovena až r. 1700. Původní kostel vyhořel r. 1680 a novostavby se Vojslavice dočkaly až v letech 1720-1723 (J. Santini). Tehdy želivský opat Daniel Schindler daroval vojslavickému kostelu kopii sošky P. Marie foyenské, kterou získal v Amsterdamu. Dlouho se věřilo, že soška je původní soškou darovanou utrechské katedrále sv. Vilibrodem koncem 7. století

Uprostřed malé návsi stojí naproti hřbitůvku barokní kostel Panny Marie, zvenčí prostá, jednolodní stavba. Před západním průčelím se tyčí hranolová věž, jejíž raně barokní portál z r. 1680 je vyzdoben andělíččími hlavičkami. Na stropě jsou fresky z let 1740 - 1743 od S. Noseckého. Uprostřed malovaného oltáře upoutá obraz Nanebevzetí od J. Stamice z r.1775 a hlavně oltářní menza se skleněnou rokokovou skřínkou se sochami dvou andělů. Ve skřínce se stříbrným reliéfem Uzdravení nemocného, je uchovávána zmíněná soška Madony s Ježíškem držícím v ruce zeměkouli, jež je z hruškového dřeva z přelomu 14. a 15. století v Nizozemí nebo Francii. Kromě hlavního oltáře jsou zde i dva malé rokokové oltáře s původními obrazy čtyř světců s Nejsvětější Trojicí a sv. Anny. V lodi si můžeme povšimnout barokního krucifixu z 2. čtvrtiny 18. století a cyklu osmi mariánských obrazů z poloviny 18. století.

Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.

Železniční stanice

13 km (Humpolec)

Autobusová zastávka

50 m

Turistický region Vysočina

Turistický region a oblast Vysočina je místem, kde naleznete 3 lokality památek UNESCO, množství historických měst, jedinečné muzejní expozice, komplexy židovských památek a mnoho dalších zajímavostí. Přírodní bohatství, které patří k ekologicky nejčistším, poskytuje kopcovitou krajinu, množství lesů, rybníků, vodních toků. Oblast Vysočiny je protkána sítí značených turistických cest, tras pro cyklisty i zimních běžeckých stop. Vyznavači aktivní dovolené zde najdou vše potřebné pro letní i zimní aktivity.

Vysočina