Křinice, kostel Panny Marie Sněžné, Hvězda

Informace

Historie a popis poutního místa

Prvním lidským činem na tzv. Polické hoře v těžko přístupném světě pískovcových skal Broumovských stěn bylo roku 1670 vztyčení dřevěného kříže pro lepší orientaci pocestných.

Na kříž ve výši přibližně 760 m nad mořem byla připevněna zdaleka viditelná pozlacená hvězda, a tak vzniklo nynější pojmenování tohoto vyhlídkového místa.Břevnovsko-broumovksý opat Otmar Zinke na místě kříže vystavěl zajímavou centrální kapli Panny Marie Sněžné.Stavba byla dokončena roku 1733 podle návrhu K. I. Dientzenhofera.

Kaple je zevně zbudována na půdorysu pěticípé hvězdy, uvnitř je kruhová s půlkruhovými výklenky v jednotlivých rozích. Kupolovitá střechy s lucernou vytváří nepravidelné jehlance v cípech hvězdy.Zároveň s kaplí, která se hned stala oblíbeným cílem poutníků z okolí, byla podél přístupové cesty z Broumova přes Křinici postavena řada křížů, soch a kaple pod nejprudším stoupáním ke Hvězdě Josefínské reformy rušící poutě se ale uplatnily i zde.

Kaple na Hvězdě měla být zbořena, ale potřebné náklady by byly neúnosné. Před jistou zkázou kapli zachránil zdejší poustevník Christian Goldstein a především opat Jan Rotter, který ji zpětně vykoupil a nechal roku 1852 opravit.

Pro potřeby pocestných u kaple zřídil navíc horskou chatu ve švýcarském stylu.

Nyní je na Hvězdě umožněn příjezd i automobilům, parkoviště se nachází 250 m jižně od vrcholu.Převzato z knihy Poutní místa v Čechách, vydalo nakladatelství Debora v roce 1995.Poutě a pobožnosti

Hlavní pouť: sobota dopoledne po 5. 8. - Panna Maria Sněžná

 


Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Královehradecko

Pro region jsou typická skalní města, stolové hory, bludiště rozmanitých skalních útvarů, hrady a zámky a množství značených turistických tras jak pro pěší, tak pro cyklisty. Mezi nejvyhledávanější zajímavosti patří barokní pevnostní město Josefov s labyrintem podzemních chodeb a vojenské pevnosti. Oblíbeným místem je i údolí řeky Úpy nedaleko Ratibořic známé především prostřednictvím Babičky Boženy Němcové. 

Kladské pomezí, Hradecko, Orlické hory

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.