Kroměříž, kostel sv. Mořice

BohoslužbyPravidelné bohoslužby (aktualizováno 17. 5. 2019) (iBohosluzby.cz ):

Ne
7:45
, celý rok, každý týden
Ne
10:15
, celý rok, každý týden
Po
17:00
, celý rok, každý týden
Út
17:00
, celý rok, každý týden
Čt
17:00
, celý rok, každý týden
17:00
, celý rok, každý týden

Informace

svmoric Založil jej olomoucký biskup Bruno ze Schauenburku krátce před r. 1262. V roce 1432 byl kostel husity vypálen a chátral. Rozsáhlá renovace pokračovala za biskupa Stanislava Pavlovského, dále za biskupa Karla Lichtensteina z Kastelkornu, a poté za biskupa kardinála W. Schrattenbacha.
V roce 1730 byla přistavěna kaple Bolestné Panny Marie. V roce 1836 kostel vyhořel a následnou opravu pojal její projektant A. Arche jako puristickou regotizaci chrámu. Ta se v interiéru týkala zejména kněžiště, v trojlodí pak hudební kruchty, přistavěna byla křestní kaple a jižní předsíň. Do roku 1848 dostaly obě věže polygonální nástavce. Jako připomínka za zásluhy o rekonstrukci chrámu byl v roce 1873 vsazen do východní zdi kněžiště památník arcibiskupa Maxmiliána Josefa Sommerau – Beckha.
Kostel sv. Mořice je orientovaná, podélná trojlodní stavba. Hlavní oltář se skládá z kamenné menzy datované rokem 1582 a z monumentálního dřevěného novogotického retabula. K novogotickému vybavení kostela náleží i pětidílná varhanní skříň z r. 1854. Vrcholem stavební činnosti biskupa W. H. Schrattenbacha byla přístavba centrální kaple Bolestné Panny Marie na severní straně kostela z r. 1736. Do bočních výklenků jsou vkomponovány dva barokní náhrobky – kardinála W. H. Schrattenbacha a biskupa Leopolda Egkha.svmoric


Vzdálenost od objektu

Železniční stanice

1,3 km

Autobusová zastávka

1,3 km (aut. nádraží)

Restaurace

150 m

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Východní Morava

Nabízí množství nádherných památek, rozmanitou přírodu, ojedinělé tradice i originální gastronomické zážitky. V regionu se střetávají národopisné oblasti Valašsko, Slovácko a Haná. Proslulé jsou především typické roubenky na stráních, nezaměnitelné zvyky a tradice, lidové slavnosti a množství barevných krojů. Mezi další atraktivity patří přírodní lázeňské prameny, okázalé zámecké zahrady Kroměřížska i funkcionalistická architektura Zlínska.

Slovácko, Kroměřížsko, Zlínsko a Luhačovicko, Valašsko

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.