Pivín, kostel sv. Jiří

BohoslužbyPravidelné bohoslužby (aktualizováno 16. 5. 2016) (iBohosluzby.cz ):

Ne
9:15
, celý rok, každý týden
St
18:00
, celý rok, každý týden

Informace

Pivínský kostel je zasvěcen sv. Jiří, je však zároveň mariánským poutním místem. Kdy přesně byl kostel v Pivíně postaven, není známo. První písemná zmínka o něm je z roku 1519. Jelikož tehdejší majitelé Pivína byli utrakvisté, byl patrně i kostel používán pro bohoslužby vyznavačů kalicha. Během třicetileté války byl dvakrát vypleněn (1623 a 1642), avšak zničeno bylo jen vybavení kostela. Od roku 1661 patřil Pivín premonstrátům z Hradiska u Olomouce. Od tohoto data kostel slouží výhradně pro katolické účely. V červenci roku 1712 do kostela uhodil blesk a kostel vyhořel. Oprava již nebyla možná a proto se tehdejší opat Bernard Wancke rozhodl, že zde postaví kostel nový. Existují domněnky, že plány k tomuto kostelu vyhotovil významný stavitel Jan Blažej Santini Aichel. Zatím se však nepodařilo najít důkaz, který by tyto domněnky potvrzoval nebo naopak vyvracel. Kostel byl dostavěn v roce 1716. Kostel je jednolodní, postavený v barokním slohu.

Opat Pavel Václavík daroval 8. 10. 1745 pivínskému kostelu milostný obraz P. Marie, který byl v r. 1753 umístěn nad svatostánkem. Milostný obraz P. Marie s Ježíškem vzbudil v Pivíně i širokém okolí hlubokou mariánskou úctu. Procesí k Pivínské P. Marii chodila od jara do podzimu. Nejvíce jich chodilo 8. září, kdy se slaví svátek narození P. Marie. Tento svátek se pak ustálil jako hlavní a později jediná pivínská pouť. Papež Pius IX. 13. 7. 1864 ustanovil pivínskému kostelu na věčné časy udílení plnomocných odpustků na svátek sv. Jiří, ve svátky Početí, Narození P. Marie, Zvěstování Páně, Očišťování a Nanebevzetí P. Marie.

Kostel v Pivíně prošel ve své historii mnoha opravami a úpravami. Nikdy však nebyl porušen sloh, ve kterém byl vystavěn. Nejrozsáhlejší úprava interiéru byla provedena v letech 1982 - 1984, kdy byl upraven liturgický prostor pro naplnění liturgické reformy 2. vatikánského koncilu.

Vzdálenost od objektu

Poutě

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Východní Morava

Nabízí množství nádherných památek, rozmanitou přírodu, ojedinělé tradice i originální gastronomické zážitky. V regionu se střetávají národopisné oblasti Valašsko, Slovácko a Haná. Proslulé jsou především typické roubenky na stráních, nezaměnitelné zvyky a tradice, lidové slavnosti a množství barevných krojů. Mezi další atraktivity patří přírodní lázeňské prameny, okázalé zámecké zahrady Kroměřížska i funkcionalistická architektura Zlínska.

Slovácko, Kroměřížsko, Zlínsko a Luhačovicko, Valašsko

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.