Sepekov, kostel Jména Panny Marie

BohoslužbyPravidelné bohoslužby (aktualizováno z centrální databáze biskupství) (iBohosluzby.cz ):

Ne
11:00
, celý rok, každý týden

Informace


Historie poutního místa

Sepekov patří k nejstarším osadám na severu jižních Čech. Od 13. století je Sepekov připomínán jako majetek roduVítkovců. Nešťastný osud českých zemí po smrti Přemysla Otakara II. sdílelo i rychle se rozvíjející městečko. Zaúčast na odboji proti králi Václavu II. byl Sepekov majitelům jako náhrada škody odebrán a vrácen teprve v roce1307, ale již do rukou jiné větve Vítkovců, Rožmberků. Na počátku 14. Století je zde postaven farní kostel sv.Mikuláše. Po krátké době rozkvětu přicházejí husitské války. Nedaleko je zničeno centrum rožmberského panství celététo oblasti: dvojhrad Příběnice – Příběničky a vzniká husitský Tábor.

Díky tomuto nepříznivému vývoji ztrácejí Rožmberkové zájem o lokality daleko od jejich hlavních držav. Sepekov je využíván jako majetková zástava za neplacené dluhy. Ale již v osmdesátých letech 15. Století končí rožmberská vláda definitivně, Sepekov a okolí získávají Šternberkové se sídlem na Bechyni. V roce 1530 kupují Sepekov Švamberkové, kteří jej připojují ke svému milevskému panství. Od nich kupují jeho část i se Sepekovem v roce 1581 Hodějovští z Hodějova. Za jejich účast na stavovském povstání proti Habsburkům jim pak byl majetek zkonfiskován.Milevské panství se Sepekovem přechází v rámci restitucí církevního majetku v roce 1622 do správy Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově. Součástí strahovského majetku je Sepekov až do zrušení poddanství v roce 1848.

Historie kostela

Kostel Jména Panny Marie a celý poutní areál byl postaven z rozhodnutí strahovského opata Mariana Hermanna. V roce 1730 byl položen základní kámen chrámu, jehož architektonický návrh nese stopy K.I.Dientzenhofera. Kostelby dokončen již v roce 1733 a 26. září byl do něho slavnostně přenesen Milostný obraz Panny Marie Sepekovské a 27. září byl vysvěcen ke cti Jména Panny Marie světícím biskupem Janem Rudolfem, hrabětem Šporkem. Celapráce na poutním areálu byla dokončena v roce 1767.

Milostný obraz Panny Marie Sepekovské, byl součástí gotického křídlového oltáře z přelomu 15.- 16. století. Panna Maria je na něm vyobrazena jako Assumpta (Nanebevzatá). Dnes je obraz zasazen do barokního oltáře. Různé kopie tohoto obrazu se nacházejí v okolních kostelích. Tím je také vyjádřené zřejmé pouto okolních farností k tomuto poutnímu místu.

Převzato z www.sepekov.klastermilevsko.cz

Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Čechy

Do Jižních Čech se sjíždějí milovníci historických památek, aby zde obdivovali hrady, zámky, historické centrum Českého Krumlova zapsané na seznam UNESCO, perlu renesance Slavonice, či Táborsko se stopami husitských dějin. Region je neobyčejně bohatý na technické zajímavosti, jako je například jindřichohradecká úzkokolejka, třeboňská soustava rybníků, Buškův hamr, grafitový důl u Českého Krumlova a mnoho dalších. Pestrou nabídku regionu doplňují i přístupné jeskyně, vodní nádrže, přehrady a vodáky vyhledávané vodní toky. Nelze opomenout ani malebné jihočeské vesničky a půvabnou krajinu České Kanady. 

Jižní Čechy

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.