Sušice, kaple Anděla Strážce

BohoslužbyPravidelné bohoslužby (aktualizováno 28. 6. 2015) (iBohosluzby.cz ):

Čt
18:00
, od 1.5. do 5.9., každý týden

Informace

Motto: "Dokud potrvá královská Sušice, tak dlouho nad ní bude trůnit ve svém rozkošném stánku Anděl Strážce. Dejž Bůh, abychom my na zvelebení kaple dnes pracující, po staletí tam z říší andělských pohlížeti směli na ty své potomky, jak nás v úctě k Andělu Strážnému následují!"

Andělíček - barokní kaple Anděla Strážce na vrchu Stráž (551 m. n.) vytváří nepřehlédnutelnou dominantu města Sušice a známé poutní místo. Jedna z legend o vzniku tohoto místa vypráví o chlapci, který v lese sbíral jahody a šlápnul přitom na hada. Ten zasyčel a obtočil se mu kolem nohy. Hošík zkameněl hrůzou, ale záhy vedle sebe spatřil anděla, jenž se k němu s úsměvem naklonil. Had spadl na zem a zmizel. Chlapcovi rodiče spolu s jinými zbožnými rodinami prý nechali namalovat obraz Anděla Strážce a postavili zde malou kapli.

Podle historických dokumentů nechal kapli postavit kvardián kapucínů Ladislav z Bílina v roce 1682. O rok později byla vysvěcena pražským biskupem Janem Ignácem Dlouhoveským. V roce 1735 byly přistavěny ambity s vnitřními arkádami a kapličkami v nárožích: sv. Maří Magdalény, sv. Floriána, sv. Jana Nepomuckého a Panny Marie Staroboleslavské.

Ke 200. výročí založení byla provedena rozsáhlá oprava, při které budovy získaly novorománský vzhled (tyto prvky však byly odstraněny při pozdějších opravách) a byl pořízen nový oltář se sochami andělů. V roce 1936 byla kompletně přestavěna středová kaple. Poslední opravy proběhly v roce 1994, kdy byla opravena venkovní i vnitřní omítka a střecha kaplí.

Naši předkové sem každoročně přicházeli a prosili o Boží pomoc. Podle záznamů sem v roce 1908 přišlo 10 tisíc poutníků. V současné době se zde bohoslužby konají v období od května do srpna každý čtvrtek od 18 hodin. Sezona končí poutní slavností první neděli v září.

Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Šumava

Šumava poskytuje nepřeberné množství přírodních krás, v podobě voňavých luk, hlubokých lesů, bezedných slatí, ledovcových jezer a klikatých vodních toků. Pro návštěvníky jsou připraveny zážitkové trasy a přírodovědné expozice. Technickou raritou Šumavy jsou dva uměle vybudované plavební kanály pro přepravu dřeva, které dokonale zapadají do okolní krajiny. Vyznavači aktivní dovolené ocení unikátní stezku korunami stromů s tobogánem, bobovou dráhu, lanové centrum, lyžařské svahy zimních středisek, bruslařskou dráhu na Lipně a mnoho dalšího. Velmi oblíbené jsou také prohlídky zdejších hradů a zámků. 

Šumava

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.