Strážnice, kostel Nanebevzetí Panny Marie

BohoslužbyPravidelné bohoslužby (aktualizováno 16. 5. 2019) (iBohosluzby.cz ):

Ne
7:30
, celý rok, každý týden
Ne
10:30
, celý rok, každý týden
Ne
18:30
, zimní čas, každý týden
Po
18:30
, celý rok, každý týden
Út
8:00
, zimní čas, každý týden
St
8:00
, zimní čas, každý týden
Čt
18:30
, celý rok, každý týden
18:30
, celý rok, každý týden
So
18:30
, zimní čas, každý týden, s nedělní platností

Informace

Kostel nanebevzetí Panny Marie ve StrážniciTuto dominantu města Strážnice je možno navštěvovat a obdivovat již déle, než 250 let. V této naší malé prezentaci bychom rádi nahlédli do minulosti a ve stručnosti naznačili události, jež se odehrály ve Strážnici 17. a 18. století.

Co tedy předcházelo dnešnímu kostelu Panny MariePíše se rok 1633 a na žádost hraběte Mágnise přichází do Strážnice piaristé. Hrabě František Mágnis pocházel ze švédského šlechtického rodu. Tento rod je vyznavačem katolické víry, která měla být přenesena i do Strážnice a okolí. K tomuto úkolu Mágnis volí právě piaristy, zajišťujíce je každoročně finančně i naturálně, pro konání nelehkého úkolu. K tomuto se jim dostává též budov a pozemků po bratrské církvi, jejíchž kněží museli opustit město na císařův příkaz někdy v letech 1622-24. A tak se stalo, že 6. února roku 1633 se otvírají brány města prvním dvanácti piaristickým řeholníkům z Mikulova, aby zde započali svou činnost. Strážnice se tímto stává druhým nejstarším mimoitalským působištěm piaristů, hned po Mikulově.Toliko tedy situace předcházející stavbě nového chrámu, kterému se níže budeme věnovat. Chrám je však nerozlučně spojen se svým předchůdcem – kostelem Panny Marie, který stál na místě dnešního, avšak opačně orientován, tedy oltářem na východ (k náměstí) a vchodem na západ, kde stála bratrská škola. Původní kostel vystavěli již zmiňovaní členové bratrské církve, nejspíše za výrazné podpory tehdejších vlastníků panství – Žerotínů, jak je patrné z historických pramenů.Samotná stavba nového kostela, později kláštera je datována o 109 let později od příchodů prvních piaristů. Jistě nás napadne otázka proč až po tak dlouhé době. Je nutné si uvědomit složitou situaci v tomto kraji, kde většina obyvatel byla jiného vyznání, a kde vykonaly své časté požáry, morová epidemie, třicetiletá válka a další pohraniční války. Navíc řád piaristů prožívá krizi a místní řeholníci jsou dosti svazováni nelehkou situací v řádu. Jejich práce spočívá především ve shánění podpory a financí pro jejich vlastní živobytí a hlavně také pro výstavbu nového kostela. Známá je i událost z pruských válek (r. 1740), kdy prusové vnikli do Strážnice a požadovali vysoké výkupné mj. i od piaristů, kteří toto nebyli schopni splnit. Tehdejší rektor P. Matouš spolu s mlynářem jsou odvlečeni do Kladska a uvězněni.Více o stavbě a výzdobě kostela naleznete na stránkách farnosti Strážnice 


Vzdálenost od objektu

Nejbližší ubytování
Odpočiňte si u nás!

Nejbližší zajímavosti
Zastavte se u nás!

Turistický region Jižní Morava

Turistický region Jižní Morava je rozsáhlý různorodý region zahrnující množství atraktivit, jako jsou sluncem zalité vinařské oblasti, největší jeskynní systém v České republice, nejrozsáhlejší komponovaná krajina na světě zapsaná na seznam UNESCO i územní Národního parku Podyjí. Centrem regionu je druhé největší město České republiky - Brno.

Znojemsko a Podyjí, Pálava a Lednicko-Valtický areál, Slovácko, Brno a okolí, Moravský kras a okolí

Nevybrali jste?
Nevadí, zde máte několik dalších možností!

Hodnocení

z celkového počtu 0 recenzí.
Toto místo zatím žádný z uživatelů nehodnotil, buďte první a podělte se s ostatními o vaši zkušenost.