Želiv, opatský chrám Narození Panny Marie klášterní turistika

První náš klášterní kostel byl postaven v románském stylu (v letech 1139-1149). No v roku 1375 se kvůli požáru zhroutil a bratři premonstráti dali postavit gotický kostel, jehož krásný presbytář je možné vidět i dnes. Gotická loď se při dalším požáru v roce 1712 poškodila, proto známý architekt Santini postavil loď do dnešní podoby. Je to architektonický skvost širokého okolí, především kvůli tzv. Santiniho barokní gotice. Kostel je součástí klášterního areálu želivského premonstrátského kláštera.

Turistický region Vysočina

Turistický region a oblast Vysočina je místem, kde naleznete 3 lokality památek UNESCO, množství historických měst, jedinečné muzejní expozice, komplexy židovských památek a mnoho dalších zajímavostí. Přírodní bohatství, které patří k ekologicky nejčistším, poskytuje kopcovitou krajinu, množství lesů, rybníků, vodních toků. Oblast Vysočiny je protkána sítí značených turistických cest, tras pro cyklisty i zimních běžeckých stop. Vyznavači aktivní dovolené zde najdou vše potřebné pro letní i zimní aktivity.

Vysočina